Raportoni Korrupsionin!

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
FLM!

RAPORTI JUAJ
ESHTE DERGUAR

Mendime

Kallxo TV

Marshi

Gratë Marshojnë Kundër Gjuhës Fyese të Politikanëve

Në ditën e parë të punës së Presidentit amerikan Donald Trump, edhe gratë në Prishtinë i janë bashkuar marshit mbarëbotëror kundër fjalëve fyese që i pari i Amerikës i bëri ndaj grave dhe grupeve të margjinalizuara shoqërore gjatë fushatës zgjedhore.

Gratë në Prishtinë marshin e kanë shfrytëzuar për t’u ngritur kundër dhunës ndaj grave dhe fjalëve fyese me të cilat politikanët kosovarë jorrallë u janë drejtuar atyre,

Marshi i organizuar nga Rrjeti i Grupeve të Grave të Kosovës nisi në Sheshin “Zahir Pajaziti” për të vazhduar deri te ndërtesa e qeverisë në Prishtinë.

Drejtuesja e Rrjetit të Grupeve të Grave të Kosovës Igballe Rogova tha se deklaratat në Amerikë ndikojnë në tërë botën, ndërsa bëri thirrje që të ndalojë gjuha seksiste që përdoret ndaj grave.

Marshi nisi me moton “Thuaj Mjaft Dhunës Ndaj grave”, ndërsa në të u pa edhe kryetarja e Gjakovës Mimoza Kusari-Lila.

Kusari-Lila në fjalën e saj tha se dyshon që krerët e shtetit do të vetëdijesohen në lidhje me fjalët që nganjëherë përdorin ndaj grave.

“Shumë më tepër gjykohet 30 përqindëshi i grave në Kuvend, sesa 70 përqindëshi i burrave. e njëjta gjuhë përdoret edhe tek gratë ministre dhe secilën grua që ka një zë,” tha Kusari-Lila.

Marshit që po mbahet njëkohësisht në shumë vende të botë, në Kosovë iu bashkuan edhe gra amerikane.

Nicole Farnsworth, anëtare në Rrjetin e Grupeve të Grave të Kosovës vlerësoi se solidariteti I Kosovës me gratë është i nevojshëm edhe për vendin e saj, SHBA-të.

“Nuk është një vend në botë që është perfekt, kemi ngacmim seksual edhe në Amerikë, kemi dhunë në familje, kemi gra që nuk mund të punojnë në pozita vendimmarrëse”, tha Farnsworth.

Qytetarë të tjerë të moshave dhe gjinive të ndryshme iu bashkuan këtij marshi në dënim të deklarateve fyese ndaj grave.

Në Kosovë nuk janë të rralla rastet kur gratë u fyen nga politikanët.

Në dhjetor të vitit të kaluar ish-Avokati i Popullit i Kosovës Sami Kurteshi e quajti Ministren e Drejtësisë Dhurata Hoxhën një “lopë” dhe një “hienë që kultivon kurvëri politike”.

Në shkurt të vitit të kaluar Kryeministri Mustafa shkroi në Facebook fjalët “Janë disa gra që i kanë kullotë të gjitha fondet e mundshme nga perëndimi”.

Kryeministri ‘Korrigjon’ Veten

Në tetor të vitit 2015 Kadri Veseli në Kuvend iu drejtua një deputeti me fjalët “Çka po bërtet si gru e keqe”.

Gratë Deputete Akuzojnë dhe Mbrojnë Kadri Veselin

Dje KALLXO.com shkroi për marshin mbarëbotëror të grave.

Gratë Marshojnë në Prishtinë, në Solidaritet me Gratë në Uashington

Reklama

Edita Tahiri dhe Dialogu Kosovë- Serbi

Superaksionet e Policisë

Gazeta JNK

 • NR. FL NGA STATUSI
 • 4U5726StuttgartARRIVED 17:05
 • GM6462GeneveSCHEDULED 18:48
 • EZS1483GeneveSCHEDULED 18:55
 • 4U5714HannoverSCHEDULED 18:57
 • WK404ZurichSCHEDULED 18:51
 • EZY3601ParisSCHEDULED 19:13
 • NR. FL NGA STATUSI
 • 4U5727StuttgartTAKE OFF 18:03
 • 4U5713StuttgartSCHEDULED 19:35
 • EZS1484GeneveSCHEDULED 19:25
 • GM3225ZurichSCHEDULED 19:35
 • WK405ZurichSCHEDULED 19:45
 • EZY3602ParisSCHEDULED 20:00
Prishtina International Airport Adem Jashari

   Raportimet nga qytetarët
   

  Trending
   

  NA NDIQNI