array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(32) "https://kallxo.com/gjate/profil/"
 }
}

Rikthimi në Kosovë, kush është ambasadori i ri i ShBA-së Jeffrey Hovenier?

Diplomati i karrierës në Departamentin e Shtetit, Jeffrey M. Hovenier, sot edhe zyrtarisht pranoi detyrën e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Kosovë.

Vizioni Urban: Piktorja e transformon qytetin përmes muraleve

Lebibe Topalli po i mbulon muret e vendlindjes së saj me piktura muralesh të ndritshme – duke e ndryshuar Ferizajn dhe duke i sfiduar stereotipet për gratë në të një...

Nuk ka armiq, ka vetëm të mbijetuar: Shkrimtari boshnjak, Faruk Shehiq, flet mbi lumenjtë, luftën dhe botën pa kufij

Teksa shëtis nëpër Sarajevë, një libër zë pozitën kryesore në libraritë e qytetit: Vepra e fundit e Faruk Shehiqit, ‘Greta’. Shehiq, i cili fitoi Çmimin ...

“Aterrimi” i bujshëm dhe “fluturimi” i pavërejtshëm

Shpend Ahmeti e dorëzoi detyrën e kryetarit të Komunës së Prishtinës pas tetë vitesh në karrigen e nxehtë. Erdhi si njeri që mund t’i ofronte ...

Fitorja e basketbollistit jashtë parketit “në minutat shtesë”

Dhjetë vjet pasi e ka lënë parketin e basketbollit, Alban Hyseni i ka dhënë një “trepikësh” të rëndësishëm partisë së tij, Lëvizjes Vetë...

Rikthim në shtëpi: A mund ta ndreqë Prishtinën kaotike një arkitekt londinez?

Fitorja e Përparim Ramës në zgjedhjet për kryetar komune të Prishtinës shënon një rikthim të jashtëzakonshëm për arkitektin me bazë në Londë...