array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(36) "https://kallxo.com/gjate/interviste/"
 }
}

Burim Dërmaku: Në vend të fjalës së huaj, fol shqip

Burim Dërmaku ka doktoruar për Lidership (udhëheqje) në Universitetin Shtetëror të Sofjes në Bullgari (University of Library Studies and Information Technologies, në programin e gjuhës ...

Buxhovi: Marrëveshja e Shkupit midis Vuçiqit, Ramës dhe Zaevit, antihistorike

Historiani Jusuf Buxhovi e quan antihistorike marrëveshjen e Shkupit të nënshkruar të enjten midis presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama dhe kryeministrit ...

Enkel Demi: Duhet ta njohim letërsinë e njëri-tjetrit

Enkel Demi shpreson shumë që Çmimi Evropian për Letërsinë që ai mori në mars do të ndihmojë kauzën e shkrimtarëve që të bëhen më të ...

Samir Karahoda: Pjesëmarrja jonë në Kanë bëri që bota ta njohë më shumë kinematografinë tonë

Filmi “Pa vend” i regjisorit Samir Karahoda u bë filmi i parë kosovar që garoi për “Palmën e Artë”, (kategoria e filmave të shkurtër) në edicionin e ...

Kryeziu tregon për frikën që përjetoi kur iu rrezikua familja përderisa Policia serbe ishte duke e kërkuar atë

Në emisionin ‘Kallxo Përnime’, regjisori dhe dramaturgu Ekrem Kryeziu me shumë emocione rrëfeu momentet kur iu rrezikua familja kur ishte i përndjekur nga Policia serbe.

Zharku: Ky është viti më i mirë i kinematografisë kosovare

Zharku: Ky është viti më i mirë i kinematografisë kosovare

Drejtori i Qendrës Kinematografike të Kosovës, Arben Zharku në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se Kosova është duke shpërthyer me suksese filmike në ...