Postet nga: Krimet e Luftës

Kurti takohet me Vasfije Krasniqi-Goodman, flasin për dokumentimin e krimeve të luftës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar sot me Vasfije Krasniqi-Goodman, ish-deputete e Kuvendit të Kosovës dhe zërin e fuqishëm në avokimin për mbrojtjen e ...

Arrestimet për krime lufte në Kosovë që po kritikohen nga Beogradi, dosjet e prokurorisë përmbajnë detaje të ngjarjeve të 99-tës

Gjatë dy viteve të fundit, Policia e Kosovës nën koordinim me Prokurorinë Speciale arrestuan disa persona të nacionalitetit serb të dyshuar për krime lufte në Kosovë.

Urdhra për torturë e vrasje të civilëve shqiptarë - Dosja e Prokurorisë për dy serbët e dyshuar për krime lufte

Ish-komandanti stacionit policor në Istog, Momir Pantiq dhe ish-polici Zharko Zariq janë dy serbët e arrestuar nga Policia e Kosovës para pak ditësh nën dyshimet pë...

Arrestohet nën dyshimin për krime lufte ish-kryeshefi i milicisë në Istog

Policia e Kosovës ka njoftuar se sonte rreth orës 18:00 është arrestuar M.P., i dyshuar për krime lufte kundër popullatës civile të kryera në kohë...

“Le të dihet”: Mirëpritet akuza në mungesë për krime lufte në Zajm

Banorë të fshatit Zajm, që ndodhet në Komunën e Klinës, në veriperëndim të Kosovës, shprehen të gëzuar, por edhe skeptikë, nëse drejtësia do ...

Mustafa: Kemi përfundu luftën e Shtabi i Përgjithshëm s’ka mujtë me qenë një hierarki e respektuar nga njësitë vartëse

Ish-komandanti i UÇK-së i Zonës Operative të Llapit, Rrustem Mustafa, ka vazhduar dëshminë e tij në gjykimin e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup ...

Aktakuzë ndaj një ish-pjesëtari të forcave serbe, dyshohet për krime lufte në zonën e Vushtrrisë

Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur sot aktakuzë kundër të pandehurit me inicialet S.T., i nacionalitetit serb.

Rrustem Mustafa: Kemi pasë nevojë m’e paraqitë UÇK-në sa më të rregullt

Ish-komandanti i UÇK-së për Zonën Operative të Llapit, Rrustem Mustafa, ka vazhduar dëshminë e tij në gjykimin e ish-bashkëluftëtarëve Hashim Thaçi, Kadri ...