array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/film-teater/"
 }
}

Festivali i Teatrove për Fëmijë do të mbahet në katër qytete 

Edicioni i parë i Festivalit të Teatrove për Fëmijë do të mbahet nga 4 deri më 07.03.2024, në katër qytete të Rajonit të Ferizajt.

Jepet premiera e operës ‘Goca e Kaçanikut’, ministri Çeku: Shfaqja dhuroi emocione të fuqishme për publikun

Hajrulla Çeku, ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka bërë të ditur se sonte, më 23.02.2024, është dhënë premiera e operës “Goca e Kaçanikut”.

Pas raportimit të KALLXO.com, ‘Shota’ anuloi kontratën për vallen ‘Peshkatari’

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve, “Shota” ka shkëputur kontratën e lidhur me koreografin Haki Mulliqi për shfaqjen “Peshkatari”.

Opera ‘Goca e Kaçanikut’ shfaqet më 23 shkurt në sallën AMC në Mazgit të Obiliqit

Premiera e operës “Goca e Kaçanikut” do të shfaqet më 23.02.2024, në sallën AMC në Mazgit të Obiliqit, duke filluar nga ora 19:00.

Ndahen çmimet vjetore për letërsi, Anton Nikë Berisha fitues i çmimit për vepër jetësore ‘Azem Shkreli’

Shkrimtarit Anton Nikë Berisha i është ndarë Çmimi Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Berlinale, Kosova e Shqipëria me pavijon të përbashkët në Tregun Evropian të Filmit

Qendra Kinematografike e Kosovës (QKK) dhe Qendra Kombëtare e Kinematografisë së Shqipërisë edhe këtë vit përfaqësohen me pavijon të përbashkët në edicionin ...