array(1) {
 [0]=>
 string(35) "https://kallxo.com/gjate/reportazh/"
}
array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(35) "https://kallxo.com/gjate/reportazh/"
 }
}

“Kjo ishte e vërtetë”: Ekspozita në Bosnjë tregon për humbjen e lirisë gjatë luftës

Njëzet e pesë vjet pas përfundimit të luftës në Bosnje, këtë muaj u hap një ekspozitë për të cilën fotografi amerikan Ron Haviv shpreson ...

Të varfër dhe të padëshiruar: Studentët përballen me sfidën e strehimit në Tiranë

Jetesa në Qytetin Studenti nuk ka qenë asnjëherë e thjeshtë për mijëra të rinj nga rrethet që kryejnë studimet universitare në Tiranë, por tërmeti shkatërrimtar ...

Luanë, ujqër e struca mbahen të mbyllur e në kushte të këqija në Kosovë

Kopshtet zoologjike dhe restorantet në Kosovë që strehojnë ujqërit, luanët, strucat dhe majmunët janë pjesë e një trendi në rritje me kafshë të egra dhe ekzotike të ...

Jeta në Bulqizë mes vdekjeve në miniera dhe padrejtësisë

Minatorët që vdesin në galeritë e kromit fajësohen shpesh për aksidentet tragjike që u marrin jetën; ndërkohë që të plagosurit dhe familjarët e viktimave ...

‘Me dyer të hapura’: Durrsakët rikthehen në shtëpitë e rrënuara nga tërmeti

Dhjetra banorë të qytetit të Durrësit janë kthyer në pallatet e pabanueshme, ndërsa varfëria dhe burokracitë ua kanë pamundësuar gjetjen e banesave me qira.

Të braktisur dhe pa zgjidhje, banorët e Laçit rikthehen në shtëpitë e dëmtuara nga tërmeti

Nikoll Kola nuk ka dalë asnjë ditë prej apartamentit në ish-konviktin tre katësh në Laç, të cilin e bleu me dëshmitarë para 15 viteve. Godina u shpall e pabanueshme ...