Postet nga: COVID-19

Nobeli për Mjekësi ndahet për teknologjinë e vaksinave për COVID

Çmimi Nobel për Mjekësi u është ndarë shkencëtarëve që e kanë zbuluar teknologjinë mRNA për vaksinat kundër koronavirusit.

Studimi i ri: “COVID-i i gjatë” mund të shkaktojë anomali në organet kryesore

Personat që kanë vuajtur më gjatë prej COVID-19 – sëmundjes që e shkakton koronavirusi – kanë më shumë gjasa të përjetojnë dëmtim të organeve, ka treguar një studim i ...

Ministria e Shëndetësisë: Në dy javët e fundit në Kosovë janë raportuar 67 raste pozitive dhe 1 rast i vdekjes me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se rastet me COVID-19 në Kosovë kanë pësuar rënie dhe në dy javët e fundit janë raportuar 67 raste pozitive dhe ...

OBSH kërkon “qasje të plotë” nga Kina për të përcaktuar origjinën e COVID-it

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) i ka bërë thirrje Pekinit që të ofrojë më shumë informacione për origjinën e sëmundjes ...

UNICEF: 330 milionë fëmijë në varfëri ekstreme për shkak të COVID-19

Mbi 333 milionë fëmijë janë të detyruar të jetojnë në varfëri ekstreme pas një ngadalësimi të madhe në luftën për t'i dhënë fund varfërisë ...

Një i vdekur e 67 raste pozitive me COVID-19 në dy javët e fundit në Kosovë

Një i vdekur dhe 67 persona  pozitive me COVID-19 janë raportuar në dy javët e fundit, nga 30 gushti deri më 12 shtator në Kosovë, kanë njoftuar nga Instituti Kombëtar i ...

Koreja e Veriut heq ndalesën e pandemisë, lejon qytetarët të kthehen në shtet

Koreja e Veriut ka hequr masën e vendosur gjatë pandemisë së koronavirusit, që u pamundësonte qytetarëve që kishin mbetur jashtë vendit të kthehen në shtet.

Studimi: Rritje e numrit të fëmijëve të prekur me diabet të tipit 1 që nga COVID-19

Është shënuar rritje e pazakontë e numrit të fëmijëve dhe adoleshentëve në mbarë botën të diagnostikuar me diabet të tipit 1 që nga Covid-19, thonë studiuesit, ...