Postet nga: asociacioni i komunave me shumicë serbe

Ahmeti: Asociacioni është zotim që duhet adresuar pas anëtarësimit në Këshill të Europës

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Kreshnik Ahmeti, ka deklaruar se çështja e Asociacionit të komunave me shumicë serbe është zotim që duhet të adresohet pas anëtarë...

Vizita e shefes së UNMIK-ut në Beograd, çka bisedoi me krerët e shtetit serb?

Përfaqësuesja Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm (PSSP) dhe Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh gjatë vizitës së saj në Beograd, më 11.04.2024 dhe 12.04.2024, është takuar me udhë...

Zv.kryeministrja Rexhepi: Projekt-statuti aktual i Asociacionit krijon hapësirë për një republikë serbe

Zv.kryeministrja e Kosovës, Emilija Rexhepi e quan projekt-statutin e hartuar nga komuniteti ndërkombëtar për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe të dëmshë...

Haradinaj për draft-statutin e Asociacionit: Kurti ka bërë tradhti, tejkaloi vijat e kuqe

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se kryeministri Albin Kurti ka tejkaluar vijat e kuqe kur ka shprehur gatishmërinë ...

LDK: Draft-statuti i Asociacionit krijon pushtet të ri në territorin e Kosovës

Lidhjes Demokratike e Kosovës pas mbledhjes së kryesisë ka dalë me një qëndrim lidhur me draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

AAK diskuton për draft-statutin e Asociacionit, komentet dhe vërejtjet do t'i publikojë ditëve në vijim

Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë së Kosovës sot ka zhvilluar një diskutim lidhur me draft-statutin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, që është propozuar nga ...

Hill: Kosova ta bëjë Asociacionin, Serbia të mos e pengojë Kosovën në anëtarësimin në bashkësinë ndërkombëtare

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, tha se Kosova vazhdon të mbetet një temë e vështirë, duke përmendur vitin 1999 dhe 2008 si data ...

Hovenier: Ka urgjencë nga vendet e BE-së për implementim të Asociacionit

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier ka thënë se liderët europianë kanë përmendur termin “urgjencë” dhe “sa më shpejtë të jetë ...