array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(33) "https://kallxo.com/gjate/analize/"
 }
}

Interesat e partnerëve të koalicionit, e mbajnë qeverinë nën presionin e zgjedhjeve

Koalicioni qeveritar i cili ka zgjedhur Avdullah Hotin në krye të qeverisë së Kosovës, ka pasur tensione të vazhdueshme për çështje të ndryshme, siç janë pozita e presidentit, ...

Raporti i ekspertit amerikan: Gjykata Speciale duhet të ofrojnë drejtësi të gjitha viktimat e luftës në Kosovë

Më 30 prill të vitit 2019, gati 1 vit para dorëzimit të aktakuzës para të Dhomave të Specializuara ndaj liderëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Paul R. Williams profesor ...

Shërimi që kushton: Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava

Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka ...

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?

Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e ...

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së

Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ...

Kosova 'përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq

Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së ...