array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(38) "https://kallxo.com/kulture/trashegimi/"
 }
}

Kritika rreth kritereve në konkursin për zgjedhjen e drejtorit të ri të Bibliotekës Kombëtare

Biblioteka Kombëtare e Kosovës, “Pjetër Bogdani” pritet të bëhet me drejtor të ri. Konkursi për këtë pozitë nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe ...

Promovohet libri për gjykimet politike ndaj shqiptarëve të Kosovës në Serbi gjatë viteve 1999-2001

Mbi 2,000 të burgosur shqiptarë, të arrestuar gjatë viteve të luftës në Kosovë, ishin dërguar në burgje të ndryshme të Serbisë në prag të mbarimit të luftës në ...

Pas raportimit të KALLXO.com, ‘Shota’ anuloi kontratën për vallen ‘Peshkatari’

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve, “Shota” ka shkëputur kontratën e lidhur me koreografin Haki Mulliqi për shfaqjen “Peshkatari”.

Turqia e gatshme të ndihmojë Kosovë në modernizimin e arkivave

Drejtori ekzekutiv i Agjencisë Shtetërore të Arkivave të Kosovës, Bislim Bislimi ka pritur sot, më 20.02.2024, drejtorin e Arkivave Shtetërore të Tuqisë, Ugur Unal.

Botohet libri për mendimin politik të Arbën Xhaferit për Kosovën

Shtëpia Botuese “Ura” ka botuar librin “Mbi çështjen shqiptare - bashkëbisedim me Arbën Xhaferin” të autorit Musli Krasniqi.

Adem Demaçi kujtohet në 16-vjetorin e Pavarësisë, Arkivi hap ekspozitën "Vdes kur dua vet" (FOTO)

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës ka hapur ekspozitën “Vdes kur dua vet”, kushtuar jetës dhe veprës së Adem Demaçit.