array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(28) "https://kallxo.com/shendeti/"
 }
}

Shkencëtarët zbulojnë se çfarë ndodh me jetëgjatësinë kur lihet duhani

Është tejet me rëndësi të nënvizohen përfitimet e rëndësishme të përqafimit të një stili jetese pa duhan, pavarësisht nga mosha e dikujt.

Infermierët e SHKSUK-së paralajmërojnë protestë

Infermierët e Shërbimit Spitalor Klinik e Universitar të Kosovës (SHSKUK) kanë paralajmëruar mbajtjen e një proteste për të enjten, më 15.02.2024, në orën 12:00.

Studimi - Vetmia dhe izolimi social faktorët më të mëdhenj të rrezikut të vdekjes tek njerëzit me obezitet

Një studim i fundit i qershorit 2023, sugjeron se adresimi i vetmisë dhe izolimit social mund t’i zvogëlojë rreziqet shëndetësore për individët e klasifikuar si ...

Drejtori i Ortopedisë: Anesteziologët i 'kryejnë' 9-10 operacione në ditë në sektorin privat, e 1 ose 2 në atë publik

Drejtori i Ortopedisë me Traumatologji, Gani Jashanica, ka raportuar të shtunën, më 10.2.2024, për punën e Klinikës gjatë vitit 2023 para bordit të Shërbimit Spitalor Klinik e ...

Studimi - Kafeina në gjak mund të ndikojë në rrezikun e dhjamit në trup dhe diabetit

Nivelet e kafeinës në gjak mund të ndikojnë në sasinë e yndyrës trupore që një person e mban, një faktor që nga ana tjetër mund të pë...

Studimi - A mund të bartet sëmundja e Alzheimerit nga një person tek tjetri?

Alzheimeri mund të transmetohet nga personi në person përmes aksidenteve të rralla mjekësore, tregojnë hulumtimet, megjithëse ekspertët theksojnë se nuk ka asnjë provë që kjo së...