Postet nga: ”Microsoft”

Microsoft vlen më shumë se 3 trilionë dollarë

Microsoft bëhet kompania e dytë në histori me vlerë 3 trilionë dollarë të mërkurën pasi zhvillimi i madh i inteligjencës artificiale bëri që aksionet e kë...

Microsoft thotë se hakimi i sistemeve të tij u sponsorua prej Qeverisë ruse

Hakerë të lidhur me Qeverinë ruse kanë fituar qasje në emailet e disa zyrtarëve të lartë të Microsoftit, ka thënë ky gjigant amerikan të premten.

The New York Times padit kompanitë OpenAI dhe Microsoft

The New York Times ka dorëzuar një padi federale kundër OpenAI dhe Microsoft, duke kërkuar që të ndalë praktikën e këtyre kompanive që përdorin ...

OpenAI e kthen në detyrë shefin e shkarkuar Sam Altman

Bashkëthemeluesi i OpenAI, Sam Altman, do të kthehet në detyrë si shef i kësaj kompanie vetëm pak ditë pasi bordi e kishte shkarkuar, njoftoi kompania të më...

Microsoft: Kina dyshohet se përdor intelegjencën artificiale për të ndikuar tek votuesit amerikanë

Kompania amerikane ‘Microsoft’ tha të enjten se ka identifikuar një rrjet profilesh të rreme në rrjete sociale të kontrolluara nga Kina, në përpjekje për të ndikuar tek votuesit ...

Microsoft gjobitet me 20 milionë dollarë për shkelje të privatësisë së fëmijëve

Microsoft do t'ua paguajë 20 milionë dollarë rregullatorëve federalë të SHBA-së pasi u zbulua se gjiganti amerikan i teknologjisë kishte grumbulluar në mënyrë të paligjshme të dhëna pë...

Google prezanton zëvendësimet për fjalëkalimet

Google ka prezantuar një metodë të re identifikimi duke përdorur çelësa kriptografikë që kërkojnë qasje në një pajisje të vërtetuar dhe vijnë në një llogari Google ...

Shefja e Microsoft në Gjermani: Industria duhet ta përqafojë inteligjencën artificiale

Shefja e gjigantit Microsoft për operacionet në Gjermani, Marianne Janik, u ka bërë thirrje kompanive në atë shtet që të përqafojnë inteligjencën artificiale.