array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(34) "https://kallxo.com/kulture/muzike/"
 }
}

Jepet premiera e operës ‘Goca e Kaçanikut’, ministri Çeku: Shfaqja dhuroi emocione të fuqishme për publikun

Hajrulla Çeku, ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka bërë të ditur se sonte, më 23.02.2024, është dhënë premiera e operës “Goca e Kaçanikut”.

Pas raportimit të KALLXO.com, ‘Shota’ anuloi kontratën për vallen ‘Peshkatari’

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve, “Shota” ka shkëputur kontratën e lidhur me koreografin Haki Mulliqi për shfaqjen “Peshkatari”.

Opera ‘Goca e Kaçanikut’ shfaqet më 23 shkurt në sallën AMC në Mazgit të Obiliqit

Premiera e operës “Goca e Kaçanikut” do të shfaqet më 23.02.2024, në sallën AMC në Mazgit të Obiliqit, duke filluar nga ora 19:00.

Festivali ‘Sunny Hill’ 2024, 'rikthimi i madh' në Prishtinë

Festivali "Sunny Hill'" i themeluar nga ylli kosovar me famë botërore Dua Lipa, do të rikthehet në verën e vitit 2024 vetëm në kryeqytetin e Kosovës, pa ...

Baleti Kombëtar sjell premierën e re, ‘Rebounds. A BasketBallet’ shfaqet më 15 shkurt në Atelienë e Pallatit të Rinisë

Baleti Kombëtar i Kosovës (BKK) do të shfaqë nesër, më 15.02.2024, premierën e baletit “Rebounds. A BasketBallet”.

Rikthimi i valles ‘Peshkatari‘ nga Ansambli ‘Shota’ - APK gjeti konflikt interesi

Vallja “Peshkatari” me koreografi të Haki Mulliqit është rikthyer në repertorin e Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve “Shota”, më se 21- vjet pas dhënies së ...