Postet nga: Lufta

Nesër në Gjakovë rivarroset Vegim Kasim Qerkezi, i vrarë gjatë luftës së vitit 1999

Martiri Vegim Kasim Qerkezi i rrëmbyer nga forcat serbe gjatë vitit 1999, i cili u identifikua para disa ditësh do të rivarroset nesër në Gjakovë, njofton komuna e ...

Të tregosh rrëfimet e grave përmes animacionit: Bombardimet nga NATO-s në vitin 1999

Në 21 vjetorin e fillimit të fushatës së bombardimeve të NATO-s, ne i rikthehemi prapë filmit të shkurtër të animuar nga Urtina Hoxha, i quajtur 'Kush mytet kapet pë...

Regjistrohen rrëfimet e të mbijetuarave të luftës, nga 16 marsi transmetohen në Radio Kosovë

Nga 16 marsi e deri më 19 maj 2020, në 'Radio Kosova 1' do të transmetohen 10 audio-drama me rrëfimet e grave të mbijetuara nga torturat gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Turqia thotë se ka 'neutralizuar' 101 ushtarë sirianë

Turqia tha se ka "neutralizuar" 101 ushtarë të Qeverisë siriane, pas vrasjes së pesë ushtarëve turq nga forcat qeveritare në provincën Idlib të Sirisë.

Prokuroria ngrit aktakuzë për krime lufte

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur sot aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurit G.S., pasi që ka marrë pjesë në dëbimin e ...

Qyteti Sirian ku kanë mbetur më shumë mace se sa njerëz

Pas shumë mujash me bombardime intensive nga forcat  Siriane dhe Ruse, qyteti i Kafr Nabl në Siri, provinca e fundit e mbajtur nga rebelët tani është bërë  shtë...

Kosova vë në peshojë 20 vitet e lirisë

Dy dekada pas përfundimit të sundimit serb mbi Kosovën, politikanët, analistët dhe profesorët vlerësojnë sukseset dhe dështimet e shtetit më të ri të ...

Luftëtari serb në Ukrainë i kërkon Vuçiqit leje ta formojë grupin për 'mbrojtjen e Kosovës'

Bratislav Zhivkoviq nuk i ka fshehur lidhjet e tij me separatistët e mbështetur nga Rusia në Ukrainën lindore, por prokurorët në Serbi kanë hedhur poshtë një ...

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!