array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(27) "https://kallxo.com/kulture/"
 }
}

Reagime pas restaurimit të shatërvanit të vjetër në Prishtinë

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e konsideron në rregull dukjen e shatërvanit në oborrin e Xhamisë së Çarshisë, e njohur ndryshme edhe si Xhamia e Gurit, pas ...

Filharmonia e Kosovës mban dy koncerte këtë javë në Portugali

Kori dhe Orkestra e Filharmonisë së Kosovës do të prezantohen me dy koncerte në Portugali gjatë kësaj jave. Një koncert do ta ketë sot në Lisbonë, ndër ...

Sonte jepet shfaqja e baletit ‘Time’

Shfaqja e baletit “Time" me koreografi të Taulan Shehut shfaqet sonte në Amfiteatrin e Pallatit të Rinisë në Prishtinë.

Kosova pritet ta ketë memorialin kushtuar fëmijëve të vrarë dhe të zhdukur gjatë luftës

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti dhe Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” kanë nënshkruar sot një memorandum bashkëpunimi, i cili ka për qëllim konsultimin ...

Të premten shënohet 100-vjetori i lindjes së kompozitorit Rexho Mulliqi

Filharmonia e Kosovës do të shënojë 100-vjetorin e lindjes së kompozitorit Rexho Mulliqi (1923-1982).

Djegia e objektit të trashëgimisë në Ferizaj, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme (VIDEO)

Një ditë pas nisjes së restaurimin objekti i vjetër i gjimnazit “Ismail Qemali” në Ferizaj, është përfshirë nga zjarri. Zjarri që kaploi këtë objekt në orët ...