Postet nga: aborti

Gratë amerikane po krijojnë rezerva ilaçesh për abort

Mijëra gra po grumbullojnë ilaçe për abort, rezervë, për t’i përdorur në rast se do t’u duhen, tregon një hulumtimi i ri. Ky ...

Mbrojtësit e të drejtave të abortit dhe demokratët shënojnë fitore në zgjedhjet në SHBA

Demokratët dhe mbrojtësit e të drejtave të abortit në SHBA shënuan një sërë fitoresh elektorale të martën, duke përfshirë shtetet në Ohio dhe Kentucky, ...

Rezultatet e një studimi të ri mund të ndihmojnë në parandalimin e 5 për qind të aborteve në vit

Një kuptim më i mirë i shkaqeve të abortit spontan dhe, në raste të caktuara, ndihma në parandalimin e tyre ishte fokusi i hulumtimit të një ekipi mjekësh të ...

Në Nebraska burgoset një adoleshente për shkak të abortit

Një adoleshente amerikane është dënuar me 90 ditë burgim, pasi ka marrë pilula për abort për t’i dhënë fund shtatzënisë, dhe më pas e ka ...

Uajoming bëhet shteti i parë në SHBA që ndalon pilulat e abortit

Uajoming është bërë shteti i parë amerikan që ka ndaluar pilulat për abort, pasi guvernatori Mark Gordon, e ka nënshkruar një projektligj, që e ka bërë ...

Nigeri, dyshime se ushtria ka detyruar mijëra gra e vajza të abortojnë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, u bëri thirrje autoriteteve nigeriane të hetojnë rreth akuzave se ushtria po detyron me mijëra gra e ...

Presidenti Biden premton të ligjërojë të drejtën për abort nëse demokratët mbajnë shumicën në Kongres

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden tha se do të ligjërojë të drejtën e abortit, në janar nëse demokratët mbajnë shumicën në Kongres. Premtimi ...

Shqipëri, abortet në moshë të hershme nxisin debatet mbi edukimin seksual

Në Shqipëri abortet në moshën e adoleshencës kanë nxitur diskutime mbi çështjet e shëndetit seksual dhe riprodhues. Mjekë specialistë parashtrojnë dyshimet ndaj shifrave në ulje të ...