array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/arte-pamore/"
 }
}

Hapet ekspozita me fotografi nga Konferenca e Rambujesë

Dhjetëra fotografi nga Konferenca e Rambujesë të realizuara nga fotografi Asllan Krasniqi janë ekspozuar sot në Hollin e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në ...

Fotografi të papara të Rambujesë, vijnë nesër në Bibliotekën Kombëtare

Fotografi Asllan Krasniqi hap nesër në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, ekspozitën “Kujtesa e Kosovës: Rambouillet”.

Ministria e Kulturës inkurajon krijuesit për pjesëmarrje në bienalen e artit në Bangladesh

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit po inkurajon artistët kosovarë që të aplikojnë për pjesëmarrje në bienalen e artit aziatik “19th Asian Art Biennale Bangladesh”.

Skalitja me djegie, arti që tjetërson drunjtë

Dhoma e katit të sipërm të shtëpisë së Xhemil Ismanit nga Ferizaji është mbushur plotë me piktura e portrete të punuara në dru në teknikë pirografie.

Dorëshkrime të rralla të Fishtës ekspozohen në Bibliotekën Kombëtare

Në 80 vjetorin e vdekjes së At Gjegj Fishtës, Biblioteka Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë ka hapur sot ekspozitën, "per Atmé e fé" - Gjergj Fishta.

Nis bartja e 121 veprave të artit nga 'Grandi' për në Galerinë Kombëtare të Kosovës

121 veprat e artit, të cilat ishin të vendosura në Hotelin “Grand” në Prishtinë do të barten në Galerinë Kombëtare të Kosovës.