DebatPernime për papunësinë dhe papunëtorësinë

Papunësia, migrimi dhe mundësitë biznesore në Kosovë  ishin temë diskutimi në DebatPernime.

Debati me mikrofon të hapur që u mbajt në Gjilan u transmetua në “Jeta në Kosovë”.

Cili është faji i qeverisë për nivelin e papunësisë në Kosovë?

Cilat janë sfidat dhe mundësitë e sipërmarrësve në Kosovë?

A ka hezitim të punëtorëve në sektorin privat dhe pse është mbipopulluar sektori publik?

Për këto tema dhe të tjera diskutojnë: Arta Shehu-Zaimi, shkolla “Jcoders”, Isak Vorgucic, prodhues i birrës “Pivdjan”, Erolld Belegu, këshilltar i kryeministrit , Nenad Rashiq Qendra për Zhvillim Ekonomik Lokal, Besa Rugova, sipërmarrëse e “Besë” dhe  Mergim Cahani, kompania “Gjirafa”.

Jeta në Kosovë transmetohet çdo të enjte në orën 20:15 në RTK dhe repriza të premten në mesditë.

 

Fenerbahçe ka shënuar fitore të rëndësishme naj Denizlisporit, me rezultat 2-1, në kuadër të xhiros së tetë në Superligen e Turqisë.

Në fitoren e Fenerbahçes, dha kontribut të madh sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi i cili e shënoi golin e dytë në minutën e 62‘.

Pas lojës Vedat Muriqi, ka folur për faqen zyrtare të Fenerbahçes, duke thënë se për të e rëndësishme është fitorja e ekipit.

“Ne arritëm një fitore të madhe. Unë jam sulmues dhe luaj në një pozitë ku duhet të shënoj gola. Por, nëse nuk shënoj, tentoj që të mos bëhem nervoz shumë me veten sepse nëse unë nuk shënoj dhe skuadra fiton, atëherë kjo është pozitive për mua. Fundja ne jemi skuadër dhe më e rëndësishme është fitorja. Shpresoj që në fund të shpallemi kampion“, ka thënë Vedat Muriqi për faqen zyrtare të Fenerbahçes.

Muriqi pas tetë xhirove me Fenerbahçen i ka shënuar katër gola dhe një asistim.