Postet nga: krimea

Rusia rrit sigurinë pas shpërthimit në urën e Krimesë

Rusia ka rritur sigurinë në urën e vetme që e lidh me Gadishullin ukrainas të Krimesë, pas shpërthimit të fuqishëm të 8 tetorit në të.

Pamje nga momenti i shpërthimit të madh në urën e Krimesë

Një shpërthim i fuqishëm në urën që lidh Rusinë me Gadishullin e aneksuar të Krimesë, ka lënë të vdekur tre persona, kanë thënë hetuesit rusë.

Rusia deklaron se ka rihapur pjesërisht urën e dëmtuar që e lidh me Krimenë

Rusia thotë se ka rihapur pjesën e padëmtuar të rrugës në urën kyçe që e lidh me Krimenë, e goditur nga një shpërthim më...

Elon Musk propozon që qytetarët e Krimesë dhe Donbasit të vendosin nëse duan të jenë me Rusinë apo Ukrainën, hedh paralele me Kosovën

Miliarderi Elon Musk në një postim në “Twitter” ka thënë se po që qytetarët e Donbasit dhe Krimesë përmes votimit të vendosin vet nëse duan të ...

Si e formësoi ‘Precedenti i Kosovës’ planin e Putinit për të pushtuar Ukrainën

Vladimir Putin e ka përdorur vazhdimisht shpalljen e njëanshme të pavarësisë të Kosovës, të mbështetur nga Perëndimi, si justifikim ligjor për inkursionet e ...

Lufta në Ukrainë: Automjetet ushtarake ruse hyjnë në Ukrainë nga Krimea

Lufta në Ukrainë: Automjetet ushtarake ruse hyjnë në Ukrainë nga Krimea

Automjetet ushtarake ruse kanë hyrë në Ukrainë përmes Krimesë, sipas një videoje të publikuar nga Roja Kufitare e Ukrainës.

Putin kërkon njohjen e Krimesë si Rusi, e krahason me Kosovën

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë thirrje për njohje ndërkombëtare të Krimesë së pjesë të Rusisë dhe e ka krahasuar atë me Kosovën.

Rusia mban stërvitje ushtarake në Krime

Ushtria ruse njoftoi të martën se ka nisur stërvitje ushtarake në jug të Rusisë, pranë Ukrainës, dhe në Krime, që Moska e ka aneksuar nga Kievi.