Irani nis sulmet me raketa në Irakun verior dhe Siri, pretendon se ka shkatërruar bazën e spiunazhit izraelit

Garda Revolucionare e Iranit ka lëshuar të hënën raketa balistike në atë që tha se ishte një bazë spiunazhi për agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad në Irakun verior, dhe në “grupet terroriste anti-Irane” në Siri, në përshkallëzimin e fundit të armiqësive që rrezikon të kalojë më tej në një spirale më të gjerë konflikti rajonal.

Sulmet u dënuan nga Shtetet e Bashkuara si “të pamatura” dhe të pasakta.

Forcat iraniane thanë se sulmi raketor i mesnatës në Irak shkatërroi “një nga selitë kryesore të spiunazhit” të Izraelit në Erbil, kryeqyteti i rajonit gjysmë autonom të Kurdistanit, në përgjigje të atyre që thanë se ishin sulmet izraelite që vranë komandantët dhe anëtarët e Gardës Revolucionare iraniane të frontit të rezistencës iraniane.

Të paktën katër civilë u vranë dhe gjashtë të tjerë u plagosën në sulm, sipas një deklarate të martën herët nga Këshilli i Sigurimit i rajonit të Kurdistanit.

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant, ka deklaruar se operacioni intensiv ushtarak i vendit në Gazën jugore po i afrohet fundit. Megjithatë, Gallant vuri në dukje se Hamasi nuk do të pranojë të lirojë më shumë pengje pa presion të vazhdueshëm ushtarak. Ai akuzoi grupin militant islamik për kryerjen e “abuzimit psikologjik”.

Një raketë balistike kundër anijeve e lëshuar nga militantët Houthi të mbështetur nga Irani e ka goditur një anije konteinerësh me flamur të ishujve Marshall, në pronësi dhe operim të SHBA-së rreth 160 km larg Gjirit të Adenit, konfirmoi ushtria amerikane. Anija nuk ka raportuar për të lënduar apo dëme të konsiderueshme dhe po vazhdon udhëtimin e saj.

Sulmi në Shqiponjën e Gjibraltarit shënon një zgjerim të teatrit të luftës dhe ngre pyetje nëse aleanca detare SHBA-Mbretëri e Bashkuar jashtë Jemenit do të duhet të kryejë një seri të mëtejshme sulmesh, apo edhe të konsiderojë lidhjen aktive me  Trupat Tokësore të Këshillit të Udhëheqjes Presidenciale të njohura nga OKB-ja – qeveria e koalicionit të mbështetur nga Arabia Saudite-Emiratet e Bashkuara Arabe me bazë në Aden.

Hamasi publikoi një video ku njoftonte vdekjen e dy pengjeve izraelite dhe pretendon se ata ishin vrarë nga sulmet ajrore izraelite. Dy burrat besohet të jenë Yossi Sharabi, 53 vjeç dhe Itay Svirsky, 38 vjeç. Izraeli thotë se 132 pengje mbahen ende nga grupi militant islamik dhe se 25 kanë vdekur në robëri. IDF ka mohuar se ata janë vrarë nga një sulm ajror.

Dy të rinj francezë u plagosën në sulmin e së hënës në Raanana, Izrael, ka thënë në një deklaratë ministria e jashtme franceze, duke dënuar sulmin./The Guardian

Përgatiti: Nuhi Shala