Postet nga: BE

BE: Serbia do të ketë pasoja për mospërshtatje me politikën tonë të jashtme

Bashkimi Europian tha se për Serbinë do të ketë pasoja për shkak të mospërshtatjes me qëndrimet e politikës së jashtme të bllokut, gjë e cila, ...

Putin paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

Presidenti rus, Vladimir Putin, nisi fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit më 29.02.2024 duke paraqitur këndvështrimin e tij se si po përparon lufta kundër Ukrainës, pë...

Bislimi takon Sarrazinin, kërkon që Kosovës t’i hiqen masat sa më parë

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi ka kërkuar që masat e Bashkimit Evropian ndaj Kosovës duhet të hiqen sa më parë. Këtë kërkesë, ai e ripërsë...

Izraeli dhe Hamasi distancohen nga optimizmi i Bidenit për marrëveshjen e armëpushimit në Gaza 

Izraeli, Hamasi dhe Katari kanë dhënë sinjale kundër optimizmit të presidentit amerikan Joe Biden se një marrëveshje për armëpushim në këmbim të pengjeve në ...

Lufta në Ukrainë: Disa vende evropiane dhe SHBA e përjashtojnë opsionin e dërgimit të trupave tokësore në Ukrainë

Gjatë gjithë natës së martë (27.02.2024) dhe mëngjesit të së mërkurës (28.02.2024), Ukraina raportoi për sulme nga dronët rusë dhe raketat S-300. Forcat Ajrore të Ukrainë...

BQK: Me sugjerim të BE-së zhvilluam edhe një takim me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave të Serbisë

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se një delegacion i lartë i saj, me sugjerim të Bashkimit Europian, kanë zhvilluar takim edhe me delegacionin teknik të Ministrisë se Financave ...

Komisioni Europian - Bruksel

Kosova dhe Serbia diskutojnë sot në Bruksel për dinarin

Rregullorja e Banksës Qendrore e cila e përcakton euron si valutë të vetme për kryerjen e pagesave me para të gatshme në Kosovë, pritet të jetë temë ...

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...