Postet nga: izraeli

Hezbollahu me sulme hakmarrëse ndaj Izraelit

Një sulm ajror izraelit vrau një grua dhe një vajzë në jug të Libanit më 21 shkurt, duke nxitur grupin libanez, Hezbollah që të kundërpërgjigjet me sulme me raketa.

SHBA i kërkon Izraelit të heqë dorë nga planet për ofensivën tokësore në Rafah

SHBA-ja ka propozuar një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm dhe Izraeli të mos vazhdojë ...

Ditari i Gazës, pjesa 18: 'Sa njerëz do t’i humbasim para se të shpëtojmë nga ky makth?'

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, e rrëfen një ditë tjetër në Gaza, ndërkohë që lajmet vijnë për vdekjen e një shoku të mirë dhe familjes së ...

Në OKB pritet të votohet për një armëpushim në Gazë

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka të ngjarë që të votojë të martën, më 20 shkurt, për një kërkesë të Algjerisë që u kërkon 15 ...

Macron thotë se njohja e një shteti palestinez nuk është tabu për Francën

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se njohja e një shteti palestinez nuk është “tabu” për Francën, teksa po rriten pakënaqësitë ndërkombëtare me ...

Izraeli hedh poshtë publikisht një plan të supozuar për një shtet palestinez

Një sulm ajror izraelit në kampin e refugjatëve Nuseirat në Gaza qendrore ka rezultuar në vdekjen e të paktën 12 individëve, siç raportohet nga një zëdhënë...

Lufta Izrael - Hamas, Netanyahu zotohet për 'veprim të fuqishëm' në Rafah

Netanyahu e ka ripohuar vendosmërinë e tij për të kryer operacione të gjera ushtarake në Rafah, duke e theksuar angazhimin e Izraelit për të arritur "fitoren absolute". ...

Bota po përballet me skenarin më të keq të luftës në gjysmë shekulli

Rëndësia strategjike e konflikteve në Ukrainë dhe Lindjen e Mesme, fërkimi mes SHBA-së dhe Kinës dhe kthimi i mundshëm i Trump-it përbëjnë një ...