Postet nga: Emigrimi

‘E ardhmja është e zymtë’: Emigracioni përgjysmon nxënësit në qarkun e Kukësit

Bashkitë e qarkut të Kukësit kanë kyçur dhjetra shkolla dhe kanë humbur mijëra nxënës si pasojë e emigrimit të vazhdueshëm, që i ka zbrazur ...

Biden bisedon me homologun meksikan për emigrimin

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka biseduar me homologun e tij meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, lidhur me bashkëpunimin për politikën e emigrimit, teksa lideri amerikan ende nuk ...

Italia dhe Polonia thonë se BE-ja duhet të fokusohet në ndalimin e migrimit

Të mërkurën, kryeministrat e Italisë dhe Polonisë thanë se Bashkimi Evropian duhet t'i japë përparësi përpjekjeve për të ndaluar migrimin e paligjshëm në ...

Tahiri: Qeveria i ka braktisur qytetarët, në Kosovë ka jetë edhe përtej dialogut

Kryetari i grupit të deputetëve të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri ka folur sot për fenomenin e emigrimit të qytetarëve të Kosovës në vendet ...

Për një dekadë, 450 mijë banorë të Shqipërisë kanë emigruar në vende të tjera

Shqipëria humbet çdo vit rreth 20 mijë banorë. Emigrimi drejt vendeve perëndimore është dominues kundrejt atyre që janë kthyer. 450 mijë banorë janë larguar dhe 237 mijë janë kthyer gjatë dekadë...

Emigrimi i vazhdueshëm ruan rrjedhën e remitencave

Korab Krasniqi, i cili jeton në Francë, thotë se, çdo muaj, i ndihmon prindërit e tij në Kosovë me 200 euro.

COVID-19 dhe emigrimi pakësojnë popullsinë e Shqipërisë

Shqipëria pësoi rënien më të fortë të popullsisë në historinë e vet të njohur gjatë vitit 2021, ndërsa numri i vdekjeve u rrit në mënyrë dramatike ...

Kosovës po i tkurret popullsia, vetëm më 2019 emigruan rreth 35 mijë qytetarë 

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), vlerëson se popullsia në Kosovë në vitin 2019, u zvogëlua për më shumë se 13 mijë e 500 qytetarë në raport me vitin ...