Postet nga: Viktimat Civile

Lufta Izrael-Gaza: Vajza 12-vjeçare nga Gaza që e humbi gjithë familjen brenda natës

Në zemër të qytetit plot zhurmë të Gazës, mes ndërtesave të larta dhe rrugicave të ngushta, shtrihen rrënojat e një strukture të dikurshme. Mes rrënojave, ...

Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të votojë sot për një rezolutë amerikane për Gazën

Një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e propozuar nga SHBA në lidhje me Gazën do të përballet me votim të  sot (22.03.2024), siç konfirmohet ...

Opinion nga The Guardian: Zia e bukës është 'e afërt' këtu në Gazën veriore

Një tragjedi tërësisht e krijuar nga njeriu po shpaloset ndërkohë që po e dëshmon e tërë bota. Veprimi i menjëhershëm i Izraelit pë...

Izrael - Gaza: SHBA raporton vdekjen e udhëheqësit të lartë ushtarak të Hamasit, Marwan Issa

Udhëheqësi i Hamasit, Marwan Issa, u konfirmua i vdekur në një sulm ajror izraelit, duke shënuar një goditje të rëndësishme për grupin Hamas, ku ...

Lufta në Gaza, numër enorm i fëmijëve të vrarë në Gaza

Gjatë katër muajve në Gaza, më shumë fëmijë kanë humbur jetën sesa në katër vitet e konflikteve globale së bashku, siç raportohet nga Agjencia e OKB-së ...

Gaza - Izrael, BE thotë se uria po përdoret si armë lufte

Bashkimi Evropian e ka bërë një akuzë duke deklaruar se uria po përdoret si një armë lufte në Gaza, sipas Josep Borrell, shefi i politikës së jashtme ...

Anija e ndihmave e ngarkuar me 200 ton grupe ushqimore është nisur në drejtim të Gazas 

Përpjekje të rëndësishme humanitare për ndihmë në Gaza janë duke u zhvilluar ndërkohë që një anije e ngarkuar me gati 200 ton furnizime ushqimore thelbësore ...

Ditari i Gazës, pjesa 21: "A kemi arritur deri në atë pikë ku lutja jonë e vetme është të vdesim paqësisht?"

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, e rrëfen edhe një ditë tjetër në Gaza: pa rrymë, pa ilaçe, madje edhe pa dru për ngrohje  - mirëpo ...