Postet nga: gaza

Presidenti Biden paralajmëron marrëveshje për armëpushim në Gazë, palët tregohen të kujdesshme

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se shpreson se një armëpushim i ri në Gazë do të arrihet në fillim të javës së ardhshme në kohë për Ramazan, ...

'Kush do të më thërrasë baba?' - Lotët e burrit nga Gaza që humbi mbi 100 të afërm

Kur një sulm shkatërroi shtëpinë e tyre familjare në qytetin e Gazës, duke marrë jetën e 103 të afërmve, Ahmedi e gjeti veten të bllokuar 80 kilometra ...

Izrael, Gaza: Biden shpreson për një armëpushim brenda javës së ardhshme

Presidenti amerikan, Joe Biden ka shprehur shpresë për një armëpushim në konfliktin Izrael-Gaza deri të hënën e ardhshme, duke përmendur përparimin në negociatat midis ...

The Guardian: Numri i të vdekurve në Gaza mund të kalojë shifrën prej 30 mijë

Numri i të vdekurve në Gaza ka të ngjarë të kalojë shifrën prej 30 mijë personave këtë javë, raporton media britanike The Guardian.

Lufta në Gaza, fëmijët kërkojnë ushqim për t’i mbajtur gjallë familjet e tyre

Në vende të caktuara, në momente të caktuara, vetëm të qëndrosh gjallë është diçka për të cilën një djalë duhet të jetë krenar - e ...

Ushtria izraelite propozon 'plan për evakuimin' e civilëve në Gazë

Ushtria izraelite ka propozuar një plan për evakuimin e civilëve “nga zonat e luftimeve” në Gazë, tha zyra e kryeministrit Benjamin Netanyahu, të hënën, më 26 shkurt, ...

'Shpresa' për një armëpushim të përkohshëm në Gazë

Mediat izraelite njoftuan të dielën se ndërmjetësuesit po shënojnë përparim lidhur me arritjen e një armëpushimi disa javor mes Izraelit dhe Hamasit, lirimin e ...

Lufta Izrael - Hamas, ekspertët e OKB-së raportojnë për "akuza të besueshme" për sulme seksuale, dhe dhunime ndaj grave dhe vajzave palestineze në paraburgjet izraelite

Ekspertët e OKB-së kanë raportuar "akuza të besueshme" për sulme seksuale, përfshirë përdhunimin, ndaj grave dhe vajzave palestineze në paraburgimin izraelit. Të paktën dy raste ...