Postet nga: Hamasi

Gaza - Izrael: Dhjetëra të vrarë ndërkohë që prisnin ndihma ushqimore

Shumë palestinezë humbën jetën në pritje të ndihmës ushqimore në Gaza, ndërsa forcat izraelite hapën zjarr, duke rezultuar në të paktën 70 viktima dhe 250 të ...

Izraeli dhe Hamasi distancohen nga optimizmi i Bidenit për marrëveshjen e armëpushimit në Gaza 

Izraeli, Hamasi dhe Katari kanë dhënë sinjale kundër optimizmit të presidentit amerikan Joe Biden se një marrëveshje për armëpushim në këmbim të pengjeve në ...

Izrael, Gaza: Biden shpreson për një armëpushim brenda javës së ardhshme

Presidenti amerikan, Joe Biden ka shprehur shpresë për një armëpushim në konfliktin Izrael-Gaza deri të hënën e ardhshme, duke përmendur përparimin në negociatat midis ...

Ditari i Gazës, pjesa 19-të: Më mungon vërtet shtëpia ime, më mungon jeta ime, më mungon vetja ime

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, flet për sëmundjen e motrës së tij dhe humbjen e papritur të një kafshe të dashur mes tmerrit të të jetuarit në...

Lufta Izrael - Hamas, ekspertët e OKB-së raportojnë për "akuza të besueshme" për sulme seksuale, dhe dhunime ndaj grave dhe vajzave palestineze në paraburgjet izraelite

Ekspertët e OKB-së kanë raportuar "akuza të besueshme" për sulme seksuale, përfshirë përdhunimin, ndaj grave dhe vajzave palestineze në paraburgimin izraelit. Të paktën dy raste ...

Lufta Izrael-Hamas, sipas kabinetit izraelit të luftës ka shenja 'premtuese' përparimi në marrëveshjen e re për pengjet në Gaza

Një anëtar i kabinetit të luftës izraelite ka thënë se ka "shenja të hershme premtuese të përparimit" në një marrëveshje të re për lirimin ...

SHBA i kërkon Izraelit të heqë dorë nga planet për ofensivën tokësore në Rafah

SHBA-ja ka propozuar një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që bën thirrje për një armëpushim të përkohshëm dhe Izraeli të mos vazhdojë ...

Ditari i Gazës, pjesa 18: 'Sa njerëz do t’i humbasim para se të shpëtojmë nga ky makth?'

Ziadi, një palestinez 35-vjeçar, e rrëfen një ditë tjetër në Gaza, ndërkohë që lajmet vijnë për vdekjen e një shoku të mirë dhe familjes së ...