Postet nga: Iraku

Jordania, Iraku dhe Libani rihapin hapësirën ajrore

Jordania, Iraku dhe Libani rihapën hapësirën e tyre ajrore të dielën, pasi e mbyllën atë të shtunën vonë, kur Irani nisi sulme me dronë ...

SHBA dhe Irani janë shumë afër rrezikut të një konfrontimi në Lindjen e Mesme

Konflikti midis Izraelit dhe Hamasit është zgjeruar përtej kufijve të tij duke përfshirë vende të tjera në Lindjen e Mesme. Ekziston një mundësi në rritje për ...

Konflikti në Lindjen e Mesme - Zhvillimet e fundit

Një pakt i cili e lehtëson dërgimin e medikamenteve për pengjet në Gaza dhe ofrimin e ndihmës për territorin është arritur me ndërmjetësimin ...

Irani nis sulmet me raketa në Irakun verior dhe Siri, pretendon se ka shkatërruar bazën e spiunazhit izraelit

Garda Revolucionare e Iranit ka lëshuar të hënën raketa balistike në atë që tha se ishte një bazë spiunazhi për agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad ...

Shefi i mbrojtjes izraelite lë të kuptohet për aksione në Irak, Jemen dhe Iran

Ndërsa trupat izraelite intensifikojnë luftën në Gazë për eliminimin e Hamasit, Izraeli vazhdon të jetë objektiv i sulmeve të vazhdueshme nga drejtime të ndryshme. Përmes një ...

Sfidë e komunave në ri-integrimin e të kthyerve nga zonat e luftës, mungesa e resurseve e trajnimi i stafit

Edhe vendi ynë si shumë shtete të tjera është përballur me sfida sa i përket pjesëmarrjes së qytetarëve në konfliktet e huaja. Një hulumtim i Qendrë...

Mbijetesa e grave të kthyera nga Siria me asistencë sociale

Shkruar nga Valbona Bytyqi

Iraku rrëzon dy dronë mbi bazën ku janë të vendosura trupat e SHBA-së

Ushtria e Irakut tha se ka rrëzuar dy dronë, të cilët po fluturonin mbi një bazë ajrore, ku janë të vendosura forcat amerikane. Ky rast ndodhi vetëm ...