Postet nga: Baleti

Të premten shfaqet premiera e baletit për fëmijë, ‘Liqeni i mjellmave’

Të premten, më 24 qershor 2022, në Teatrit Kombëtar të Kosovës do të shfaqet premiera e baletit “Liqeni i mjellmave”.

Sot jepet premiera e baletit ‘Concerto Con Brio & Untitled’

Baleti i Kombëtar i Kosovës shfaq sot në mbrëmje premierën e baletit, “Concerto Con Brio & Untitled”, me koreografi të Yannick Boquin dhe Siner Gonenc Boquin.

Ish-drejtori i Baletit Kombëtar kujtohet në dy vjetorin e vdekjes

Ahmet Brahimaj, ish-drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës është u kujtuar sot në dy vjetorin e vdekjes. 

Lokacioni i ri për ndërtimin e objektit të Operës dhe Baletit, njohësit e fushës me mendime të ndryshme

Mendime të ndryshme janë dhënë nga njerëzit e kulturës lidhur me caktimin e lokacionit të ri për ndërtimin e objektit të Teatrit të Operës ...

Komuna ndau lokacionin, ministri Çeku premton ndërtimin e objektit të Operës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka premtuar se shumë shpejt do të shpallet konkursi për projektin e ndërtimit të ndërtesës së teatrit ...

Sot jepet premiera e baletit ‘Romeo & Zhulieta’

Baleti Kombëtar i Kosovës shfaq sot në mbrëmje, premierën e baletit “Romeo & Zhulieta”, me koreografi të Konstantin Uralskit.

Baleti Kombëtar ka nisur prova për premierën e parë për këtë vit

Baleti Kombëtar i Kosovës ka nisur të hënën provat për realizmin e premierës së baletit “Romeo dhe Zhulieta”.

Sinan Kajtazi zgjidhet drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës

Sinan Kajtazi është zgjedhur drejtor i Baletit Kombëtar të Kosovës.