Postet nga: ShBA

Kongres, paketa e ndihmës Ukrainë-Izrael drejt një votimi të shtunën

Dhoma amerikane e Përfaqësuesve avancoi një paketë legjislative prej 95 miliardë dollarësh të premten që ofron ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe Indo-Paqësorin në një votim ...

Sulm i dyshuar izraelit ndaj Iranit, SHBA mohon përfshirjen

Izraeli ka sulmuar Iranin, sipas disa njoftimeve, megjithëse Izraeli nuk ka komentuar zyrtarisht. Media shtetërore iraniane njoftoi mëngjesin e të premtes se forcat e vendit kishin shkatë...

U ekstradua nga SHBA në Kosovë, akuzohet për vrasje për gjakmarrje

Prokuroria e Gjakovës sot më datë 19.04.2024 ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë ndaj të dyshuarit Dedë Lleshi, për vrasjen e ndodhur më 12.07.2003 në fshatin Raçë të Gjakovës ...

Këshilli NATO-Ukrainë takohet lidhur me sistemet ajrore për Kievin

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, pritet të kërkojë për mbështetje shtesë ushtarake për fushatën mbrojtëse të shtetit të tij kundër Rusisë.

Hovenier: Jemi të shqetësuar për ndalimin e zëvendësdrejtorit të Policisë, Jankoviq

Ambasadori i ShBA-s në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është shprehur i shqetësuar për ndalimin e zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan Jankoviq.

Komisioni i Senatit miraton kandidaturën e ambasadorit të ri amerikan në Shqipëri, David J. Kostelancik

Komisioni për Marrëdhëniet me Jashtë i Senatit amerikan miratoi të martën kandidaturën e diplomatit David J. Kostelancik në postin e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara ...

SHBA-ja i thotë Izraelit se nuk merr pjesë në përgjigjen ndaj Iranit

Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka paralajmëruar kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu se Shtetet e Bashkuara nuk do të marrin pjesë në ndonjë kundërofensivë kundër Iranit, pas sulmit ...

Sulmi i pashembullt i Iranit ndaj Izraelit shpërfaq kufijtë e Teheranit

Irani ka lëshuar më shumë se 300 raketa dhe dronë drejt Izraelit, duke shënuar herën e parë që Teherani ka nisur sulm prej territorit të vet kundër ...