Postet nga: Asociacioni

Brnabiq komenton deklaratën e Escobarit: Nëse kushtëzohet Asociacioni, dialogu është i kotë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka komentuar deklaratën e Gabriel Escobar, të dërguarit të Posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, i cili ka thënë ...

Escobar: Asociacioni nuk duhet të jetë shtet brenda shtetit

I dërguari i Posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk duhet të ...

Bislimi: Takimi trepalësh është shtyrë për shkak se Petkoviq ka kërkuar që të diskutohet Asociacioni

Zëvendëskryeminsitri i Kosovës, Besnik Bislimi, pas takimit me palën serbe dhe të dërguarin e BE-së për dialogun Serbi-Kosovë, Mirosllav Lajçak, ka quajtur “budallallë...

Asociacioni, ‘elefanti në dhomë’ që po injorohet

Kosova ‘mori obligime’ nëntë vite më parë për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Derisa trysnia ndërkombëtare shtohet për zbatimin e marrëveshjes, ...

A është shndërruar Asociacioni në kompromis?

Kompromisi që duhet të bëjë Kosova për ta lëvizur përpara dialogun me Serbinë është formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, thonë njohës të ...

Qeveria-Kuvendi

Qeveria dhe opozita komentojnë modelin e Asociacionit përmes Ligjit për Vetëqeverisje Lokale

Kosova ende nuk ka arritur ta gjej një model për zbatimin e marrëveshjes së Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, ani pse e nënshkruar në Bruksel që ...

Presidentja flet për mundësinë e ndonjë modeli tjetër për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe

Presidentja Vjosa Osmani ka folur lidhur me mundësinë e ndonjë modeli të pranueshëm për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe dhe ka thënë se kjo tashmë ë...

Cili ishte mesazhi i ShBA-së dhe BE-së për dialogun?

Për tri ditë në Kosovë qëndruan emisari i BE-së, Miroslav Lajçak si dhe emisari i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor të cilët takuan liderët ...