Postet nga: Siria

Maqedonia e Veriut riatdheson 23 shtetas nga Siria dhe Iraku

Maqedonia e Veriut ka riatdhesuar 23 shtetas të saj nga zonat e konfliktit n; Siri dhe Irak. Katër prej tyre kanë marrë pjesë në luftime përkrah grupit militant, Shteti ...

Kosova kthen 11 shtetas nga Siria, mes tyre një grua me fëmijë

11 shtetas të Kosovës janë kthyer nga zonat e konfliktit në Siri. Kështu ka njoftuar Xhelal Sveçla, ministër i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike.

Forcat amerikane u kundërpërgjigjen sulmeve me raketa në Siri

Trupat amerikane në Siri u kundërpërgjigjën pas një sulmi me raketa ndaj forcave të Shteteve të Bashkuara, tha koloneli amerikan Wayne Marotto, zëdhënës i ...

Danimarka e vendosur për kthim të refugjatëve në Siri

Pavarësisht rritjes së presionit nga ligjvënësit dhe organizatat e shoqërisë civile, Danimarka është e vendosur për të shtyrë përpara përpjekjet për të ...

Forcat siriane “përdorën klor” në një sulm në Idlib, më 2018

Vëzhguesi global i armëve kimike tha se ka arsye për të besuar se forcat ajrore të Sirisë kanë përdorur klor në një sulm me armë kimike ...

Kurdët arrijnë marrëveshje me ushtrinë siriane për t'i rezistuar Turqisë

Kurdët në Siri kanë bërë të ditur se kanë arritur një marrëveshje me Damaskun rreth pozicionimit të trupave siriane afër kufirit me Turqinë, teksa Ankaraja ka ...

Lufta në Siri vazhdon t’i ndajë familjet nga Kosova

Një familje nga Kosova është duke kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’ia kthejë djalin nga Siria. Ai kishte shkuar atje së bashku me gruan, pasi ishte ...

24 grave të kthyera nga Siria u vazhdohet masa e arrestit shtëpiak, katër të tjera lirohen

Gjykata e Prishtinës duke vendosur në kërkesën e Prokurorisë Speciale ka marrë vendim që ndaj 24 grave të kthyera nga Siria të vazhdohet masa e arrestit shtëpiak ...