Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet. Foto: REL

Chollet bisedon me Kurtin dhe Vuçiqin: Palët t’i kthehen dialogut

Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, ka njoftuar se ka zhvilluar bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Chollet ka thënë se të dyja palët duhet të kthehen në dialog.

Ai tha se me Kurtin folën për sulmin e së dielës në Kosovë duke thënë se dënojnë ashpër dhunën kundër Policisë së Kosovës.

 

Ndërsa, ka njoftuar se me presidentin serb kanë folur për rëndësinë e shtendosjes së menjëhershme të situatës në veri të Kosovës.

“Humbja tragjike e jetës nënvizon nevojën urgjente për të rivendosur qetësinë dhe për t’u kthyer në dialog”- ka thënë ai.

 

Pjesëtari i Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, u vra, një tjetër u plagos dhe një tjetër u lëndua, pas një sulmi nga persona të armatosur në Banjskë të Zveçanit, rreth orës 3 të mëngjesit të së dielës.

Policia e Kosovës kishte rrethuar të dyshuarit, rreth 30 persona – pjesëtarë të grupit të armatosur terrorist që gjendeshin në manastirin e Banjskës, derisa sulmet ndaj njësiteve policore vazhduan edhe në mbrëmje.

Organet e rendit konfirmuan se tre pjesëtarë të grupit terrorist janë vrarë dhe tetë të tjerë janë arrestuar, dy prej tyre të uniformuar dhe katër të tjerë që ndihmonin në operacion përmes radiolidhjeve.