Postet nga: Aleksandar Vuçiq

Vuçiq: Ambasadori gjerman në Prishtinë nuk reagoi kur u ndaluan ekipet tona

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka komentuar të martën një deklaratë të ambasadorit gjerman në Prishtinë, Jörn Rohde, rreth ndalesës që u është bërë boksierë...

Bërnabiq thotë se ishte planifikuar vrasja e Vuçiqit

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq deklaroi se ka pasur një plan për vrasjen e presidentit të këtij shteti, Aleksandar Vuçiq. Siç tha Bërbaniq, vrasja ishte ...

Vuçiq bën thirrje për dialog serbo-boshnjak

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka paralajmëruar një dialog me liderët e Bosnje dhe Hercegovinës, disa ditë pas rritjes së mosmarrëveshjeve mes entiteteve të kë...

Vuçiq: Perëndimi të mos mbështesë veprimet e Prishtinës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u bëri thirrje vendeve perëndimore, përfshirë Britaninë e Madhe, që të përmbahen nga mbështetja e “veprimeve të dhunshme të ...

Vuçiq: Serbia po forcon industrinë e mbrojtjes

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të martën se investimet në zhvillimin dhe forcimin e industrisë së mbrojtjes në Serbi do të vazhdojnë.

Vuçiq në Samitin e të Painkuadruarve: Dialogu me Kosovën nuk ka alternativë

Në Beograd të Serbisë po mbahet samiti dyditor që shënon 60-vjetorin e konferencë së parë të Lëvizjes së të Painkuadruarve me pjesëmarrjen e përfaqësuesve të ...

Lavrov në Beograd: Pranojmë çdo zgjidhje me Kosovën që i përshtatet Serbisë

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov pas një takimi që zhvilloi në Beograd me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq deklaroi se shteti i tij është i angazhuar në zgjidhjen ...

Përfundon takimi Kurti, Vuçiq, Merkel e Macron, këto janë detajet e takimit

Ka përfunduar takimi mes kryeministrit Albin Kurti, presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelares gjermane Angela Merkel.