Postet nga: Aleksandar Vuçiq

Vuçiq: Asambleja e Përgjithshme e OKB-së “e pafuqishme dhe e paqartë”

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiq e konsideron Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së “të pafuqishme dhe të paqartë”. Në fjalën e tij në OKB, ai vuri në ...

Vuçiq: Serbia mbështet integritetin territorial të anëtarëve të OKB-së, përfshirë Ukrainën

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq ka thënë më 21 shtator në Nju Jork se Serbia mbështet integritetin territorial të të gjitha vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara, pë...

Vuçiq: Nuk ka shans që të lejojmë Kosovën në OKB

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi se nuk ka shanse që Beogradi të pranojë që Kosova të bëhet pjesë e Kombeve të Bashkuara.

Lajçak nuk komenton deklaratat e Vuçiqit për njohjen e Kosovës: Na lini ta bëjmë punën dhe na besoni

Përfaqësuesi i Posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, nuk ka dashur të komentojë deklaratën e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuç...

Vuçiq: Kam qenë për rishkrimin e kufijve, por jo më

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se rishkrimin e kufijve me Kosovën dikur e ka parë si zgjedhje, por shtoi se këtë nuk e mendon më, pasi “...

Kamberi përplaset me Vuçiqin për Kosovën

Deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, tha se Kosova është shtet i pavarur, teksa në organin ligjvënës presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, prezantoi ...

Vuçiqi i dorëzon Kuvendit të Serbisë raportin për dialogun me Kosovën

Në seancën e parë të legjislaturës së re të Kuvendit të Serbisë, në rend dite është procesi i negociatave me Kosovën për normalizimin e marrëdhë...

Pas takimit me Kurtin e Vuçiqin, Lajçak: Procesi i dialogut do të vazhdojnë në ditët në vijim

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak përmes një njoftimi të shkurtër në tëitter ka treguar rreth takimeve ...