Postet nga: dialogu kosovë- serbi

Anketa: A besojnë qytetarët e Kosovës në marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë?

UNDP në Kosovë ka realizuar një anketë me 1,300 qytetarë, të cilët janë pyetur për marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet ...

Stano: Kosova dhe Serbia nuk do përparojnë drejt BE-së nëse s’i zbatojnë marrëveshjet

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha më 27.02.2024 se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian, ...

Një vit nga dakordimi i Marrëveshjes Bazike në Bruksel, Bislimi fajëson Serbinë për moszbatimin e saj

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi vlerëson se Serbia po e pengon fuqishëm avancimin në rrugën drejt normalizimit të plotë të marrëdhënieve dhe ...

Borrell: Takimet me Kurtin dhe Vuçiqin në Munih, të pasuksesshme

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se ka pasur takime “të pasuksesshme” me udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë, sa i përket shtensionimit të ...

Çështja e dinarit, Kosova mes interesit dhe pasojave nga (mos)pjesëmarrja në takimin e Brukselit

Kosova dhe Serbia pritet të kenë një përballje në Bruksel më 27.02.2024 për çështjen e dinarit serb. Ndonëse kryenegociatori, Besnik Bislimi e ka refuzuar ftesën e BE-së, ...

Osmani pret që pas zgjedhjeve në BE do të ketë ndërmjetës të ri të dialogut Kosovë - Serbi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret që pas zgjedhjeve që do të mbahen në Bashkimin Evropian më 6 dhe 9 qershor 2024, do të ndërrohet edhe ndërmjetësi i dialogut ...

Lajçak takime zyrtare në Itali, në fokus puna për dialogun

Edhe pse nuk dihet nëse do i zgjatet mandati Përfaqësuesit special i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, sidoqoftë ai ka paralajmëruar ...

Lajçak, mes besimit dhe kritikave në misionin e papërfunduar në dialogun Kosovë - Serbi

Rreth katër vjet pas emërimit, i dërguari i BE-së, Miroslav Lajçak është në prag të përfundimit të mandatit në misionin e tij për normalizimin ...