Postet nga: dialogu kosovë- serbi

Bislimi në takim me Sarrazin: Serbia refuzon arritjen e marrëveshjeve për targat dhe energjinë

Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka pritur sot në takim emisarin e Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

G7 fton Kosovën dhe Serbinë t’i normalizojnë marrëdhëniet përmes një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Ministrat e Jashtëm të vendeve të G7 pas një takimi të përbashkët i kanë bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë të angazhohen në mënyrë konstruktive ...

Kurti: Për të ecur përpara në dialog, Vuçiqi duhet të distancohet nga Millosheviqi e Putini

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas takimit me ministren e Mbrojtjes së Gjermanisë, Christine Lambrecht, ka folur për dialogun Kosovë-Serbi dhe takimet në Berlin.

Deklarimet ndër vite të Albin Kurtit për dialogun Kosovë-Serbi

U takuan për të tretën herë, por mbrëmë në Berlin ishte darka e parë e Albin Kurtit me Aleksandar Vuçiqin.

Albin Kurti flet për darkën me Aleksandar Vuçiqin

Kryeministri Albin Kurti ka komentuar darkën joformale me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, të organizuar nga kancelari gjerman Olaf Scholz, ku ishte edhe emisari i Bashkimit Evropian pë...

Gjermania sinjalizon përfshirje më të madhe në dialog

Një përfshirje më e madhe e Gjermanisë dhe e Francës, nga radhët e Bashkimit Evropian, do të mund t’i çonte përpara gjërat në dialogun ...

Vuçiq pas takimit me kancelarin gjerman: Beogradi do të bëjë të pamundurën për të gjetur një zgjidhje kompromisi për çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit të sotëm me kancelarin gjerman Olaf Scholz në Berlin, tha se Beogradi do të bëjë të pamundurën për ...

Kryeministrja serbe e quan Kurtin ‘Hitleri i Vogël’

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka thënë se në bisedën e djeshme me përfaqësuesit e SHBA-ve ka theksuar se Beogradi është i shqetësuar për ...