Postet nga: bashkimi europian

Nga pragu i KiE-së në pasiguri ...

Nga “një hap larg” në “nuk dihet se kur”! Kështu devijoi rruga e Kosovës drejt Këshillit të Evropës në një periudhë prej vetëm tridhjetë ditë...

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe BE-së mblidhen në Mal të Zi, Plani i Rritjes në fokus të samitit

Nën sloganin "Një rajon, vizion i përbashkët", sot, më 16.05.2024, në Kotorr të Malit të Zi nis punimet Samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit ...

BE pas takimit Kosovë-Serbi për dinarin: Nuk ka gatishmëri për gjetjen e një marrëveshjeje në të ardhmen

Bashkimi Europian ka njoftuar se Kosova dhe Serbia më 15.05.2024 nuk arritën të pajtohen as pas takimit të shtatë në Bruksel lidhur me çështjen e Rregullores së Bankës Qendrore ...

Çështja e dinarit, kryenegociatorët Bislimi e Petkoviq takohen sot në Bruksel

Me ndërmjetësimin e emisarit të Bashkimit Europian për dialog, Mirosllav Lajçak, sot, më 15.05.2024, kryenegociatori i Kosovës, Besnik Bislimi dhe ai i Serbisë, Petar Petkoviq, do ...

Varhelyi: Serbia të harmonizojë politikën e saj me të BE-së, anëtarësimi i mundshëm brenda pesë vjetëve

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi ka thënë të hënën në Beograd se Serbia, si vend kandidat për anëtarë...

Çështja e dinarit, BE-ja i thërret kryenegociatorët të mërkurën në Bruksel

Bashkimi Europian ka ftuar kryenegociatorin e Kosovës dhe atë të Serbisë për t'u takuar më 15.05.2024 në Bruksel lidhur me çështjen e Rregullores së Bankës Qendrore të Kosovë...

Stano: Raporti i BE-së për largimin ose jo të masave ndaj Kosovës është afër finalizimit

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka deklaruar të martën se Brukseli e ka bërë të qartë se Këshilli Evropian do të diskutojë rreth çë...

Emisarët Lajçak dhe Escobar takohen në SHBA

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak është takuar me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për ...