Çka ndodh me dialogun Kosovë-Serbi , pas Samitit të Berlinit?

Mbledhia e liderëve kosovarë dhe serb në Berlin në prill të këtij viti po shihet si i pa rezultat për progres në marrëdhëniet e këtyre shteteve.

Dialogu Kosovë-Serbi dhe ideja e Presidentit të Kosovës për korrigjimin e kufijve me Serbinë ishin temë diskutimi mes panelistëve në #DebatPernime.

Në debatin me mikrofon të hapur u diskutuan edhe ide për zgjidhje për vazhdim të dialogut.

Analistë e politikanë po ashtu japin mendime lidhur rreziqet dhe pasojat të një ndryshimi kufijsh.

Për këto tema dhe shumë të tjera debatojnë: Haki Abazi, analist regjional; Sonja Biserko, Komiteti i Helsingut për të Drejtat e Njeriut në Serbi; Arifaj, këshilltar i Presidentit të Kosovës ; Politikane serbe nga Kosova dhe Vjosa Osmani, deputete e Lidhjes Demokratike të Kosovës.

‘Jeta në Kosovë’, transmetohet çdo të enjte në orën 20:15 në RTK dhe repriza të premten në mesditë.

 

 

Juventus ka shënuar një fitore të vështirë ndaj Lokomotiv Moscoë, me rezultat 2-1, ndeshje e vlefshme për fazën e grupeve në Ligën e Kampionëve.

Të parët që kaluan në epërsi ishin mysafirët me Miranchukin në mintuën e 30’.

Pjesa e parë përfundoi me epërsinë e mysafirëve prej 1-0.

Kurse pjesa e dytë në tërësi i takoi vendasve.

Heroi i Juventusit në këtë ndeshje ishte Paulo Dybala, me dy golat e tij në minutat 77’ dhe 79’.

Pas kësaj fitoreje Juventus pozicionohet në vendin e parë me shtatë pikë në Grupin H.

Për t’i parë golat klikoni KËTU.