Postet nga: Alyaksandr Lukashenka

Edhe një aktivist bjellorus dënohet me burg për protestat kundër Lukashenkas

Një aktivist bjellorus është dënuar me burg për shkak të pjesëmarrjes e tij në një valë protestash kundër rezultateve të zgjedhjeve presidenciale në gusht 2020, që i ...

Lukashenka: Lufta në Ukrainë përtej parashikimeve

Lideri autoritar bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, ka thënë se është duke bërë gjithçka që mundet për të ndihmuar në dhënien fund të luftës së Rusisë ...

Erdogan diskuton me Lukashenkan për luftën në Ukrainë

Zyra e presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se ai ka diskutuar pushtimin rus në Ukrainë me liderin bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, i cili njihet si aleat i afë...

Lukashenka: Bjellorusia do të bëhet fuqi bërthamore

Alyaksandr Lukashenka ka hapur zyrtarisht centralin e parë dhe të vetëm bërthamor në Bjellorusi, duke thënë se ky shtet i Evropës Lindore “do të kthehet në ...

Borrell: BE-ja nuk e njeh Lukashenkan si president legjitim të Bjellorusisë

 

Lukashenka urdhëron për “masa më të ashpra” për të mbrojtur kufijtë e Bjellorusisë

Presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka ka urdhëruar Ministrinë e Mbrojtjes dhe forcat ushtarake që të ndërmarrin “masa më të rrepta” për të mbrojtur kufijtë e vendit, pë...