Postet nga: Rusia

SHBA-ja thotë se s’ka shenja se Rusia po përgatitet të përdorë armë bërthamore

Shtetet e Bashkuara (SHBA) nuk kanë parë ndonjë shenjë se Rusia është duke u përgatitur për ta përdorur ndonjë armë bërthamore dhe do të vazhdojnë ta ...

Putin paralajmëron për rrezikun e një lufte bërthamore me NATO-n

Presidenti rus, Vladimir Putin, nisi fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit më 29.02.2024 duke paraqitur këndvështrimin e tij se si po përparon lufta kundër Ukrainës, pë...

Moldavi: Rajoni i shkëputur i Transnistria kërkon ‘mbrojtje’ nga Rusia 

Rajoni i shkëputur, Transnistria në Moldavi, i vendosur midis lumit Dniestër dhe kufirit ukrainas, ka tërhequr edhe një herë vëmendjen ndërkombëtare pasi zyrtarët ...

E veja e Navalnyt i bën thirrje BE-së ta hetojë rrjedhën e parave të lidhura me Putinin

Yulia Navalnaya, e veja e kritikut të ndjerë të Kremlinit Alexei Navalny, u ka bërë thirrje të mërkurën ligjvënësve evropianë ta hetojnë lidershipin rus, të ...

Lufta në Ukrainë: Disa vende evropiane dhe SHBA e përjashtojnë opsionin e dërgimit të trupave tokësore në Ukrainë

Gjatë gjithë natës së martë (27.02.2024) dhe mëngjesit të së mërkurës (28.02.2024), Ukraina raportoi për sulme nga dronët rusë dhe raketat S-300. Forcat Ajrore të Ukrainë...

Rusia paralajmëron konflikt me NATO-n nëse trupat e saj luftojnë në Ukrainë

Kremlini i paralajmëroi aleatët evropianë të Kievit se dërgimi i trupave në Ukrainë, do të çonte “pashmangshëm” në luftë midis Rusisë dhe NATO-s.

Presidenti ukrainas: Kemi një plan për kundërofenzivë të re ndaj forcave ruse

Ukraina ka një plan të qartë për një kundërofensivë të re kundër forcave pushtuese ruse, tha presidenti Volodymyr Zelenskiy të dielën (25.02.2024), duke shtuar se nuk mund ...

Zëvendësministrja ukrainase: Në fund të vitit 2023 ekonomia ishte rritur me 5%

Ekonomia e Ukrainës u tkurr 29% gjatë vitit 2022, kur Rusia nisi sulmin në shkallë të gjerë ndaj Kievit.