Postet nga: Rusia

Blinken: SHBA s’do të hezitojë t’i përgjigjet agresionit rus

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i tha homologut rus, Sergei Lavrov, se administrata e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, nuk do të hezitojë për t’iu ...

Nxënës dhe mësues vriten në një shkollë në qytetin Kazan të Rusisë

Disa fëmijë dhe një mësues janë vrarë nga të shtënat në një shkollë në qytetin rus, Kazan.

Çekia kërkon nga Këshilli Evropian të dënojë përfshirjen e Rusisë në shpërthimin e vitit 2014

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis tha se ka kërkuar nga Këshilli Evropian që të dënojë Rusinë për përfshirjen e saj në shpërthimin vdekjeprurës ...

Putin dhe Merkel shënojnë përvjetorin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore

Presidenti rus, Vladimir Putin i ka dërguar urime anëtarëve të shteteve të pavarura të Commonwealth-it, lidhur me rolin e tyre në fitoren ndaj Gjermanisë Naziste në Luftë...

SHBA, Kina, Rusia shkëmbejnë thumba në Këshillin e Sigurimit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken përsëri kritikat e Shteteve të Bashkuara ndaj Kinës dhe Rusisë, megjithëse pa përmendur me emër dy vendet. Të ...

Sekretari Blinken drejt Ukrainës ndërsa Rusia ka rritur praninë ushtarake përgjatë kufirit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të shkojë në Ukrainë javën e ardhshme, ndërsa Uashingtoni po koordinon nga afër me Kievin për situatën pas ...

ShBA ndal shërbimin e vizave për shumë rusë, kritika nga Moska

Të premten Kremlini akuzoi Uashingtonin për nxitje të tensioneve me "veprime jomiqësore" pasi ambasada amerikane në Moskë tha se do të shkurtonte personelin dhe po ndalonte përpunimin ...

Rusia ua ndalon hyrjen tetë zyrtarëve të BE-së

Rusia ua ndaloi hyrjen tetë zyrtarëve të vendeve të Bashkimit Evropian, në shenjë hakmarrjeje për sanksionet që BE-ja i vendosi Rusisë.