Postet nga: lufta në kosovë

"Remember Srebrenica", parulla e shqiptarëve në një protestë në Londër

Fotografi shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Besnik Mehmeti, në një intervistë për emisionin “Kallxo Përnime", ka ndarë fotografi të dokumentuara të kohës së eksodit të kosovarëve ...

Varroset në Piranë të Prizrenit Ukë Sait Ukaj, trupi i tij ishte i zhdukur që nga lufta

Mbetjet e trupit të patriotit Ukë Sait Ukaj, i zhdukur që nga lufta në vitin 1999, është varrosur në Piranë të Prizrenit pas 25 vitesh nga zhdukja e tij.

Presidentja Osmani në OKB: Mbështesim me gjithë zemër rezolutën rreth gjenocidit në Srebrenicë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së deklaroi se Kosova mbështet rezolutën për ta shpallur 11 korrikun si Ditë...

Fotografitë që dëshmuan historinë e Kosovës

Ilaz Bylykbashi, fotoreporteri i cili ka dokumentuar përmes fotografive ngjarje të ndryshme në Kosovë që nga fundi i viteve të 1970-ta.

Ndërtesa e Qeverisë do të ndriçohet për Ditën e të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë

Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se në shënim të Ditës së të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë, sonte në 19:30, ndërtesa ...

Kurti bën nderime të memoriali ‘’Heroinat’’ në Prishtinë: Janë mbi 20 mijë të përdhunuar nga lufta në Kosovë

Në shënim të Ditës Memoriale të të Mbijetuarve të Dhunës Seksuale gjatë Luftës së Fundit në Kosovë, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, bëri nderime ...

Prokurori serb kërkon dënime me burg ndaj të akuzuarve për vrasjet në fshatrat e Pejës

Prokuroria serbe për krimet e luftës i kërkoi Gjykatës së Lartë të Beogradit të dërgojë nëntë ish-ushtarë të Ushtrisë Jugosllave në burg për ...

T’i gjenin dhe t'i varrosnin eshtrat e djalit të pagjetur - pengu i nënës nga Krusha e Madhe deri në momentin e vdekjes

Në çastet e fundit të jetës së saj, një nënë nga Krusha e Madhe kishte vetëm një peng: a është gjetur trupi i djalit të saj, Aliut.