Postet nga: Armëpushim

Rusia shpall armëpushim në fabrikën e çelikut në Mariupol

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se do t’i lejojë civilët e bllokuar në fabrikën e çelikut 'Azovstal' ta evakuojnë zonën.

Lufta në Ukrainë, pamjet satelitore tregojnë dyshimet për varre masive në Mariupol

Rusia ka fshehur prova të krimeve të saj "barbare" të luftës në Mariupol duke varrosur trupat e civilëve të vrarë nga bombardimet në një varr të ri masiv, ...

Guterres bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, ka thënë se ka urdhëruar shefin për ndihma në OKB, “të analizojë me palët e ...

Scholz bisedon me Putinin dhe i kërkon armëpushim në Ukrainë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin që të urdhërojë ndaljen e sulmit të Moskës në Ukrainë, dhe të mundësojë zgjidhje ...

Zelensky: Negociatat me Rusinë nuk mund të fillojnë para se të arrihet një armëpushim

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka folur në një konferencë për shtyp në Kiev, ku ka thënë se çdo negociatë me Rusinë nuk mund të fillojë përpara se ...

Ukraina dhe Rusia do të bisedojnë për armëpushim

Rusia dhe Ukraina do të bisedojnë për një armëpushim, gjatë rundit të dytë të bisedimeve që do të mbahet më 3 mars, tha kryenegociatori i Moskës, teksa forcat ...

Franca do të paraqesë rezolutë për armëpushim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Franca do të paraqesë një rezolutë të hënën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara duke bërë thirrje për "qasje të papenguar humanitare" në ...

Shkelja e armëpushimit, Azerbajxhani njofton për katër ushtarë të vrarë

Zyrtarët e mbrojtjes të Azerbajxhanit thanë se 4 ushtarë u vranë në luftimet e fundit në Nagorno Karabak.