Postet nga: këshilli i sigurimit

Presidentja Osmani sot do të flasë në Këshillin e Sigurisë së Kombeve të Bashkuara

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka njoftuar se sonte do i bashkëngjitet takimit të Këshillit të Sigurisë të Kombeve të Bashkuara ku edhe do flas në emë...

SHBA vendos veton ndaj Rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për luftën Izrael-Gaza

Shtetet e Bashkuara e kanë vendosur veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mërkurën që dënonte sulmin e Hamasit ndaj Izraelit, bë...

Osmani në Këshillin e Sigurimit: Lufta ndaj dhunës seksuale në konflikte tejkalon politikën dhe diplomacinë

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, presidentja Vjosa Osmani ka kërkuar më shumë drejtësi për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftë...

Rama: Rusia ka tentuar të keqpërdor realitetin në Ballkan

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në seancën e Këshillit të Sigurimit, ka folur për Pavarësinë e Kosovës dhe Gjykatën Ndërkombëtare të ...

"Kosova jo si Ukraina", Shqipëria mbledh Këshillin e Sigurimit në OKB, dënon veprimet e Rusisë në Ukrainë

Shqipëria si kryesuese e Këshillit të Sigurimit në OKB ka thirrur një mbledhje për të dënuar veprimet e fundit të Rusisë në Ukrainë, që cënojnë ...

Abazoviq mohon akuzat në seancën dëgjimore shkaku i votës për Kosovën

Kryeministri në mandat teknik i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, ka mohuar akuzat se vota për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës nuk ...

Mes kritikave, Zvicra merr presidencën e Këshillit të Sigurimit

Zvicra mori për herë të parë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara (OKB) të hënën, më 1 maj.

Daçiq në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit: Nuk do të pranojmë që Kosova të bëhet anëtare e OKB-së

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq, në mbledhjen e sotme të Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, tha që Serbia kurrë nuk do ...