Postet nga: avokati i popullit

Avokati i Popullit reagon pas vendimit të KQZ-së për votuesit e diasporës

Avokati i Popullit Naim Qelaj ka komentuar vendimin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), sipas të cilit është paralajmëruar se votuesit jashtë vendit të cilët aplikojnë për ...

Avokati i Popullit: Gjatë vitit 2020 kemi pranuar 390 ankesa për ministritë

Institucioni i Avokatit të Popullit (IAP) organizoi të martën një konferencë përmbyllëse ku publikoi të dhënat për punën e institucionit gjatë vitit 2020.

Avokati i Popullit i pakënaqur me punën e organeve të drejtësisë për rastin e ‘gylenistëve’

Avokati i Popullit, Naim Qelaj, ka reaguar pas publikimit të raportit të grupit punues i OKB-së për ndalime arbitrare i cili e ka konsideruar si shkelje të të drejtave ...

Avokati i Popullit me raport e rekomandime për rastin e këshilltarit të Albin Kurtit

10 faqe raport, ka dërguar Avokati i Popullit në Zyrën e Kryeministrit Avdullah Hoti, te Ministri i MPB-së, Agim Veliu si dhe te Kryesuesi i Komisionit për të ...

Beteja për drejtësi në rastin e vrasjes së 11-vjeçarit Kujtim Veseli

Të hënën, më 12 tetor, 2020, Gjykata Themelore e Prishtinës do të shpallë aktgjykimin ndaj S.O, i akuzuar për dhunimin dhe vrasjen e 11-vjeçarit, Kujtim Veseli ...

Qelaj tregon se si do t`i qaset fenomenit të dhunës në familje si Avokat i Popullit

Avokati i ri Popullit, Naim Qelaj përballë Jeta Xharrës ka folur edhe për qasjen e tij ndaj dhunës në familje, nga pozita e Avokatit të Popullit.

Qelaj premton se do merret me zbatimin e ligjit për qasje në dokumente publike

Naim Qelaj, Avokati posazgjedhur i Popullit ka premtuar se do të merret me zbatimin e ligjit për qasje në dokumente publike.

Qelaj: Rasti i Shyhrete Berishës, udhëzim në punën time si Avokat i Popullit

Avokati i Popullit, Naim Qelaj, përballë Jeta Xharrës deklaroi se rasti gjyqësor i Shyhrete Berishës, që është zvarritur për shumë vjet, do të jetë udhë...