Postet nga: kombet e bashkuara

Ngërçi i Kosovës në procesin e anëtarësimit në organizata ndërkombëtare 

Kosova është anëtarësuar në organizata kredibile financiare dhe të sportit, por ende nuk është pjesë e Bashkimit Europian, Organizatës së Kombeve të Bashkuara, NATO-s, Këshillit të ...

Shtyhet votimi në OKB për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Votimi për një rezolutë për Srebrenicën është shtyrë nuk do të zhvillohet më 2 maj, tha ambasadori i Bosnje e Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Lagumxhija ...

Mjekët në Gazë: Nënat nuk kanë qumësht për t’i ushqyer foshnjat

Kombet e Bashkuara thonë se të paktën 20 fëmijë në Gazë kanë vdekur nga uria dhe mjekët thonë se një numër i shtuar i tyre po vuajnë ...

OKB thotë se ndihmat për Gazën janë bllokuar në portin izraelit

Agjencia kryesore e Kombeve të Bashkuara që ofron ndihma për palestinezët në Gazë po përballet me pengesa administrative në rritje nga Izraeli, njoftuan zyrtarët. Shefi i ...

GJND-ja do të vendosë këtë javë për rastin e gjenocidit kundër Izraelit

Gjykata kryesore e Kombeve të Bashkuara do të lëshojë të premten vendimin lidhur me kërkesën e Afrikës së Jugut për lëshimin e masave të ...

OKB: Mbi 11 mijë të vdekur nga përmbytjet në Libi

Kombet e Bashkuara thanë në një raport të publikuar të dielën se numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese që e kanë goditur qytetin libian Derna në ...

Shtohen thirrjet ndaj Iranit për t’iu dhënë fund dënimeve me vdekje

Komisionari i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Drejta të Njeriut, Volker Turk, e ka kritikuar Iranin për “nivel të neveritshëm” të dënimeve me vdekje, dhe ...

Rama: Gjykata Speciale, dështim monumental i politikës ndërkombëtare

Në fjalimin e tij Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka quajtur dështim monumental të politikës ndërkombëtare formimin e Gjykatë...