Postet nga: Bosnjë e Hercegovinë

Republika Sërpska miraton projektligjin antikushtetues për drejtësi

Asambleja e Republikës Sërpska (RS) ka ndërmarrë hapin e parë drejt krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Prokurorial të etnisë (HJPC), institucion që veç...

Skenarët e mundshëm pas vendimeve të Parlamentit të Republikës Sërpska

Kryesuesi i Presidencës së Bosnje dhe Hercegovinës, Zhelko Komshiq, njoftoi të mërkurën se do të deponojë kallëzim penal për shkak të konkluzioneve të Asamblesë ...

Republika Sërpska sfidon Kushtetutën e Bosnjës për çështjen e barnave

Asambleja Kombëtare e Republikës Sërpska të Bosnje e Hercegovinës miratoi të mërkurën një ligj për produktet dhe pajisjet mjekësore.

Escobar: Retorika e Dodikut çon në izolimin ekonomik të serbëve

Zëvendësi i ndihmësit të sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar, porositi të enjten udhëheqësin serb të Bosnjës, Millorad ...

Ndalohet dhe ndëshkohet mohimi i gjenocidit në Bosnje

Përfaqësuesi i lartë i komunitetit ndërkombëtar në Bosnje e Hercegovinë, Valentin Inzko, duke i përdorur kompetencat e Bonit, vendosi ndryshime në Kodin Penal të kë...

Dënohet me burgim ish-ministri boshnjak i Sigurimit

Një gjykatë në Bosnje e Hercegovinë dënoi ish-ministrin e Sigurimit, Sadik Ahmetoviq, me gjashtë muaj burgim, për shkak të abuzimit me detyrën.

Putin: Bosnja zë vend të rëndësishëm në politikën ruse në Ballkan

Putin: Bosnja zë vend të rëndësishëm në politikën ruse në Ballkan

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha të martën se marrëdhëniet e vendit të tij me Bosnje e Hercegovinën zënë një vend të rëndësishë...

Kërkohet dorëheqja e Qeverisë në Bosnje - shkak trajtimi i pandemisë

Mbi 1,000 njerëz marshuan të martën në Sarajevë, për të kërkuar dorëheqjen e Qeverisë së Bosnje e Hercegovinës, për shkak të, siç thanë, trajtimit ...