Postet nga: gjenocidi i srebrenicës

Presidentja e Kosoves, Vjosa Osmani

Miratimi i rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë, reagon presidentja Osmani

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar sot, më 23.05.2024, me 84 vota për propozim-rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë.

Arrihet pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për Srebrenicën

Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës për ...

Shtyhet votimi në OKB për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Votimi për një rezolutë për Srebrenicën është shtyrë nuk do të zhvillohet më 2 maj, tha ambasadori i Bosnje e Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Lagumxhija ...

Abazoviq kërkon falje për deklaratën për gjenocidin në Srebrenicë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se deklarata e tij në 27-vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë ishte “e paqartë” dhe u kërkoi falje familjarëve të viktimave.

Varrimi i pesëdhjetë viktimave të Srebrenicës, 27 vjet pas gjenocidit

Mijëra njerëz pritet të ndjekin sot ceremonitë përkujtimore të 27-vjetorit të masakrës së Srebrenicës.

Kryetari i komunës në Mal të Zi paditet për mohim të gjenocidit të Srebrenicës

Prokurorët akuzuan kryetarin e komunës së Nikshiqit në Malin e Zi, Marko Kovaceviç, për nxitje të urrejtjes etnike, racore dhe fetare pasi ai mohoi se masakrat e ...

Vuçiq: Rezoluta e Kosovës për Srebrenicën - e pritshme

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ka qenë e pritshme që Kuvendi i Kosovës të miratojë rezolutën që dënon gjenocidin në Srebrenicë, por shtoi se ë...

Viktimat e luftës shpresojnë dënim të dyfishtë për gjenocid për Ratko Mlladiq in

Më 8 qershor, të mbijetuarit e luftës në Bosnjë do të jenë në Hagë për të parë gjykatën e Kombeve të Bashkuara të japë vendimin e saj pë...