Postet nga: OKB

OKB-ja nis hetime për shtypjen e protestuesve nga regjimi në Iran

Organi më i lartë i Kombeve të Bashkuara për të drejtat e njeriut vendosi të enjten të nisë një mision të ri për hetimin e shtypjes së protestave ...

Fakulteti Juridik i Harvardit nxjerr raport për përgjegjësinë e OKB-së lidhur me helmimin nga plumbi në kampet e Kosovës

Helmimi nga plumbi, i romëve, ashkalinjve dhe egjiptianëve në kampet e drejtuara nga OKB-ja për personat e zhvendosur nga lufta në Kosovë dhe mosdhënia e llogarisë ...

Mesazhi i Bidenit: Mbështesim Shqipërinë për lidership më të madh në rajon

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dëshirojnë të thellojnë partneritetin strategjik me Shqipërinë dhe do ta mbështesin atë të marrë rol më të madh lidershipi në rajon.

OKB thirrje Musk-ut t’i respektojë të drejtat e njeriut në Twitter

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Volker Tuerk, i bëri thirrje pronarit të ri të Twitter-it, Elon Musk, të sigurojë respektimin e ...

Samiti për klimën nis punimet në Egjipt me thirrjet për veprim

Samiti vjetor i Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike, ka nisur punimet këtë vit në Egjipt, me thirrjet që vendet të kalojnë “nga epoka e zotimeve në epokë...

OKB hedh poshtë akuzat ruse për sulmin në Detin e Zi

Kreu i agjencisë humanitare të Kombeve të Bashkuara hodhi poshtë pretendimet ruse se një anije civile e mallrave që bartte drithëra ukrainase mund të jetë përfshirë në sulmin ...

OKB, NATO, BE dhe SHBA i bëjnë thirrje Rusisë t’i rikthehet marrëveshjes së grurit të Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka deklaruar se forcat e tij kanë zbrapsur një "ofensivë të ashpër" nga trupat ruse në rajonin lindor të Donetskut. “Sot ata ndaluan veprimet e ...

OKB-ja kërkon zgjatjen e marrëveshjes për eksportin e grurit

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar që e marrëveshja për eksportin e grurit mes Ukrainës dhe Rusisë, e cilia ishte ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia, ...