Lufta Izrael - Hamas, Netanyahu zotohet për 'veprim të fuqishëm' në Rafah

Netanyahu e ka ripohuar vendosmërinë e tij për të kryer operacione të gjera ushtarake në Rafah, duke e theksuar angazhimin e Izraelit për të arritur “fitoren absolute”. Ai deklaroi se do të ndërmerren veprime të rëndësishme në qytetin jugor të Gazës pas evakuimit të civilëve nga zonat e konfliktit.

Një kor në rritje i liderëve globalë dhe organizatave humanitare i ka kërkuar Izraelit të përmbahet nga fillimi i një ofensive tokësore në zonën më të dendur të populluar të Gazës. Kryqi i Kuq ka paralajmëruar për situatën e pasigurt, duke e vënë theksin tek humbjet e mundshme të jetëve të panumërta.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock e kritikoi ashpër operacionin tokësor të propozuar të Izraelit, duke parashikuar një katastrofë humanitare.

Njëkohësisht, ushtria izraelite raportoi kryerjen e sulmeve ndaj objektivave të Hezbollahut në Liban si përgjigje ndaj një sulmi me raketa vdekjeprurëse nga territori libanez. Pavarësisht se Hezbollahu nuk mori përgjegjësinë për sulmin, burimet e mediave libaneze raportuan për sulme ajrore izraelite në qytete të ndryshme në Libanin jugor.

Udhëheqësit nga Australia, Kanadaja, Zelanda e Re, Franca dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë i kanë bërë thirrje Izraelit që t’i ndalojë planet për një operacion tokësor në Rafah. Këshilltarja speciale e OKB-së Alice Wairimu Nderitu e ka nënvizuar rrezikun e madh të mizorive.

Raportet nga personeli mjekësor pretendojnë se forcat izraelite kanë qëlluar për vdekje disa individë duke ikur nga Kompleksi Mjekësor Nasser në Khan Younis. IDF ka konfirmuar praninë e saj në zonë, por nuk i adresoi drejtpërdrejt akuzat, në vend të kësaj i bëri thirrje stafit të spitalit dhe pacientëve që të evakuohen.

Një dërgesë mielli e financuar nga SHBA e destinuar për në Gaza u përball me vonesa për shkak të doganave izraelite, pavarësisht miratimit nga kabineti i luftës i Izraelit. Kjo ka ngritur shqetësime në Shtëpinë e Bardhë, ku këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan shprehu shqetësimin.

Presidenti Joe Biden u ka dhënë mbrojtje të përkohshme nga dëbimi palestinezëve në Shtetet e Bashkuara në mes të konfliktit të vazhdueshëm, duke iu përgjigjur presionit të komunitetit arabo-amerikan në lidhje me situatën në Gaza.

Shtetet arabe në OKB po përgatiten ta prezantojnë një rezolutë armëpushimi në Këshillin e Sigurimit, duke theksuar nevojën për ndihmë të papenguar humanitare dhe parandalimin e zhvendosjes së detyruar në Gaza.

Netanyahu ka këmbëngulur që Hamasi, i cilësuar si një organizatë terroriste, duhet të rregullojë qëndrimin e tij që negociatat të vazhdojnë në Kajro. Bisedimet në lidhje me një armëpushim dhe lirimin e të burgosurve kanë qenë në vazhdim, me Izraelin që refuzoi një kundërpropozim të Hamasit që kërkon lirimin e shumë të burgosurve palestinezë./CNN

Përgatiti: Nuhi Shala