Postet nga: Bosnja e Hercegovina

Ish-sekretari i NATO-s: Ndikimi rus në Ballkan duhet të luftohet, s'duhet lejuar kthimi i dhunës i viteve '90-të në Kosovë

Ish- Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Lordi George Robertson, e ka të varur në zyrën e tij një pikturë të dhuruar nga fëmijët e Poklekut ...

Pse është problematike Deklarata e "Kuvendit gjithëserb"?

Thirrje për unitet të serbëve në rajon dhe për mbrojtje të interesave serbe, nën moton “Një popull, një kuvend – Serbia dhe Sërpska”.

Ambasada amerikane: Deklarata “gjithëserbe”, sulm i rrezikshëm ndaj Dejtonit dhe institucioneve të Bosnjës

Deklarata e përbashkët “gjithëserbe” mes Serbisë dhe entitetit serb të Bosnje e Hercegovinës (BeH), Republika Sërpska (RS), buron nga dezinformatat ligjore dhe është e mbushur ...

Heqja e vizave për Kosovën nga Bosnja e Hercegovina mbahet peng nga Dodiku

Anel Kovaçeviq, shtetas i Kosovës me përkatësi boshnjake ndihet i harruar nga Bosnja e Hercegovina. I riu nga Peja, i cili është lindur e rritur në ...

Në pritje të votimit: Gjërat që duhet ditur për rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë

Më 23 maj, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara do të votojë propozim-rezolutën për shpalljen e 11 korrikut “Ditë Ndërkombëtare të Kujtimit dhe Shënimit të ...

Seancë e re e Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Bosnjën më 15 maj

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka caktuar një debat për Bosnjë e Hercegovinën për 15 maj.

BE-ja më lehtë do ta përballonte financiarisht integrimin e Ballkanit sesa të Ukrainës

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Pllenkoviq, tha se Bashkimit Evropian i duhet një buxhet më ambicioz në të ardhmen, në mënyrë që të realizojë qëllimet e veta politike. Ndë...

Kurti takon përfaqësues të Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, diskutohen marrëveshjet e nënshkruara në kuadër të Procesit të Berlinit

Gjatë qëndrimit në Paris, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dje ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Zeljko Komsiq dhe ...