Postet nga: nato

Zelensky njofton se Ukraina po aplikon zyrtarisht për anëtarësim në NATO

Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelensky ka njoftuar se Ukraina zyrtarisht po aplikon për anëtarësim në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO).

Minstri i jashtëm polak: Përgjigja e NATO-s ndaj përdorimit të armëve bërthamore në Ukrainë duhet të jetë "shkatërruese"

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy ka thënë se Ukraina do t’i “mbrojë” qytetarët e saj në rajonet e kontrolluara nga Moska, për të cilat autoritetet kanë pretenduar ...

Një oficer ushtarak rus qëllohet për vdekje teksa shpërndante ftesa për mobilizim ushtarak në Ukrainë

"Referendumet" e Rusisë në Ukrainë, të cilat mund të rezultojnë me aneksimin e 15% të territorit të vendit nga Moska, do të përfundojnë të martën. Votimi në provincat lindore ...

NATO i përshkruan "referendumet" në territoret ukrainase si "përpjekje flagrante të Moskës për pushtim territorial"

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) ka thënë se hetuesit e saj kanë arritur në përfundimin se Rusia ka kryer krime lufte në Ukrainë, duke i përfshirë ...

NATO: Nuk do të njohim kurrë referendumet e rreme të Rusisë në Ukrainë

Aleanca ushtarake e NATO-s dënoi planet e Moskës për të mbajtur të ashtuquajturat referendume në rajonet e pushtuara të Ukrainës. Aleanca u bëri thirrje të ...

Osmani: Anëtarësimi në NATO i mundëson Kosovës rol aktiv në kuadër të sigurisë rajonale dhe globale

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, tha se anëtarësimi o Kosovës në Bashkimin Evropian dhe në NATO do të kontribuojë në rritjen e sigurisë dhe stabilitetit në rajon.

Stoltenberg: Kërcënimi bërthamor i Putinit, përshkallëzim i rrezikshëm

Kërcënimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për përdorimin e armëve bërthamore pas ngecjeve të ushtrisë ruse në luftën në Ukrainë është “një retorikë ...

NATO-ja e gatshme të dërgojë më shumë trupa në Kosovë në rast të trazirave të reja

Aleanca Veri Atlantike - NATO është e gatshme të rrisë numrin e trupave në Kosovë nëse tensionet në mesin e pakicës serbe ndizen sërish me afrimin e ...