Postet nga: Rafah

Netanyahu viziton trupat izraelite në Rafah

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka realizuar një vizitë të paparalajmëruar në jug të Gazës, disa ditë para se të mbajë një fjalim para Kongresit amerikan.

Spanja kërkon t’i bashkohet Afrikës së Jugut në rastin gjyqësor kundër Izraelit

Spanja u bë të enjten vendi i parë evropian që i kërkoi një gjykate të Kombeve të Bashkuara leje për t'iu bashkuar rastit gjyqësor të ngritur nga ...

SHBA pret që Izraeli të pranojë planin për t’i dhënë fund luftës në Gazë nëse Hamasi bie dakord

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha të dielën (02.06.2024) se nëse Hamasi bie dakord mbi marrëveshjen për ...

Ndihmësi i Netanyahut: Plani i Bidenit, nuk është më i miri, por e pranojmë

Një ndihmës i kryeministrit të Izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi të dielën se Izraeli e ka pranuar një projekt marrëveshje për t’i dhënë fund luftë...

Forcat izraelite zgjerojnë ofensivën në Rafah

Forcat izraelite goditën të premten objektiva në gjithë territorin e Rripit të Gazës, përfshirë sulme ajrore në qytetin e Rafahut, ku tani është përqendruar ofensiva ushtarake ...

OBSH: Rafah mund të mbetet edhe pa spitalin e fundit nëse vazhdojnë sulmet izraelite

Spitali i vetëm i mbetur në Rafah mund të mos funksionojë më, nëse Izraeli e “pushton plotësisht” qytetin jugor të Rripit të Gazë, tha të martën ...

Raportohet për 45 persona të vdekur në Rafah nga sulmet ajrore izraelite

Punëtorët shëndetësorë palestinezë kanë thënë se sulmet ajrore izraelite kanë lënë të vdekur të paktën 45 persona të dielën, si dhe kanë goditur ...

Shtëpia e Bardhë bisedon me Izraelin për alternativat e operacionit në Rafah

Zyrtarët izraelitë e kanë informuar këshilltarin për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, lidhur me “qasjet e reja alternative” për operacionin në ...